Střelec dronu Merideth je nevinný

| Petr Minařík

William Merideth, muž, který sestřelil dron brokovnicí, je nevinný. V pondělí 26. 10. byl Merideth zproštěn ze všech obviněních. Podle televizní stanice WDRB, soudkyně případu Rebecca Wardová zjistila, že 3 očití svědkové viděli dron “pod úrovní stromů”. To posoudila jako narušení soukromí.

Merideth se svými zbraněmi | Zdroj: facebook.com - William H. Merideth

Merideth se svými zbraněmi | Zdroj: facebook.com – William H. Merideth

“Měl právo dron sestřelit, zamítám proto všechna obvinění,” prohlásila Wardová.

Pilot dronu David Boggs zveřejnil záznam, ve kterém popisuje, jakým způsobem s dronem letěl.

Rozpor očitých svědků a letového záznamu

Podle Boggse se však soudkyně neobtěžovala podívat na všechny důkazy (včetně jeho letového záznamu) a spoléhala se pouze na 3 očité svědky, kteří svědčili na podporu Meridetha.

“Co se u soudu stalo bylo neuvěřitelné – nevím, jak popsat moje pocity,” řekl Boggs. “Před slyšením odmítla tamní bezohledná ohrožení způsobená střelbou se slovy: ‘Nemyslím si, že byl něčí život v ohrožení.’”

Boggs byl následně požádán, aby opustil soudní síň. Případ dále komentuje:

“Když jsem se vrátil zpět, soudkyně měla udělat rozhodnutí. Nepodívala se na video, nepodívala se na telemetrická data a nebyli zde ani žádní svědci,” dodal. “Nezajímalo ji, co bylo na videu. Věřila tomu, co řekli sousedi Meridetha. Soudkyně videu nevěnovala žádnou pozornost. Jsem šokován, možná snad více než jen to. Policejní důstojníci byli také šokování. V podstatě řekla, že když vám nad domem poletí helikoptéra, můžete ji sestřelit. V tomto případu nebyl brán na pravdu žádný ohled.”

Nejasné zákony

Dalším problémem v celém případu je také to, že zákony zůstávají nejasné. Nikde totiž není definováno, kolik vzdušného prostoru lidé vlastní. Merideth aféru komentoval slovy: “Nemám z toho všeho dobrý pocit. Jsem rád, že byla všechna obvinění odmítnuta, ale přeji si, aby se to nikdy nestalo.”

Merideth k Boggsově letovému záznamu řekl následující: “Video ukazuje, že ta věc letí tak míli vysoko, ale musíme zvážit, že nikdo jiný kromě Boggse neměl v držení záběry z dronu po čtyři dny. Nevíme tedy, ze kterého dronu bylo video vytvořeno. Nemůžeme vědět, jestli tam neletěl vícekrát.”

Obžalovaný také poznamenal, že musel oproti Boggsovi zaplatit malou cenu: strávit noc ve vězení po zadržení.

“Na druhou stranu, Boggs nemá peníze za dron a všechno,” řekl Merideth. “Boggs dokonce přiznal, že to byl první den, kdy s dronem létal. Dokonce neznal žádná pravidla. Nemyslím si, že to nechá jen tak. Může se s celým případem odvolat k hlavní porotě, avšak nejsem si jistý, kam až zajde.”

Co si o případu myslíte vy? Napište nám do komentářů.

Zdroj: arstechnica.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse