Studentům se podařilo ovládat dron na rekordní vzdálenost

| Petr Minařík

Studenti z univerzity v Sydney ve spolupráci s kolegy z univerzity Texas A&M předvedli úctyhodný výkon. Přes internet totiž byli schopni ze Sydney ovládat dron, který se nacházel ve Spojených státech, přesněji řečeno v Texasu. To stejné se povedlo i naopak. Z Texasu byl ovládán dron v Sydney.

Studentům ze Sydney a Texasu se podařilo ovládat dron na vzdálenost 13 tisíc kilometrů | Zdroj: video

Studentům ze Sydney a Texasu se podařilo ovládat dron na vzdálenost 13 tisíc kilometrů | Zdroj: video

Navzdory tomu, že se jedná o opačnou stranu světa, studentům z Fakulty informačních technologií se podařilo využít internet k tomu, aby dokázali řídit kvadrokoptéru v Texasu.

Úctyhodný úspěch

Nejenže se jednalo o vůbec první podobný mezinárodní pokus použít internet jako prostředek pro ovládání dronu, ale i o nejdelší vzdálenost na jakou byl komerční dron řízen. Oba týmy byly od sebe vzdáleny zhruba 13 tisíc kilometrů.

O rekord se studenti pokusili v rámci soutěže Aerial International Robotic Racing of Unmanned Systems (AIRUS) v neděli 6. prosince.

Oba týmy chtěly zjistit, jak složité bude, ovládat dron na druhé straně zeměkoule, pouze s využitím software Mission Planner a Google Hangout. Přes první zmiňovaný software proběhlo samotné ovládání dronu. Pomocí Google Hangout se studenti naopak domlouvali se svými týmovými kolegy.

Mluvčí týmu ze Sydney, Jeremy Cox, prohlásil, že nervy drásající pokus nebyl snadný z důvodu nepředvídatelných letových podmínek způsobených obrovskou vzdáleností.

“Vše šlo poměrně hladce, ale existovaly zde některé výzvy, jako například zpoždění signálu. Kvůli zpoždění bylo ovládání poměrně složité,” řekl Jeremy, student letecké techniky a informatiky.

“Sice jsme použili již dobře zavedenou techniku letu dronu, avšak jako první jsme řídili dron přes internet.”

Dalším cílem studentů je pokus o zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

Komentáře (0)Vstup do diskuse