Švýcaři testují doručování pomocí dronů

| Petr Minařík

Švýcarská pošta nedávno oznámila, že začala testovat doručování balíků pomocí bezpilotních dronů. I když projekt nebyl začleněn do celého Švýcarska, vykazuje dobré známky pokroku. Očekává se, že program bude plošně spuštěn do pěti let.

Testování kvadrokoptéry Matternet ONE | Zdroj: post.ch - Swiss Post

Testování kvadrokoptéry Matternet ONE | Zdroj: post.ch – Swiss Post

Testovací fáze – velmi důležitý krok

V současné testovací fází, která bude pravděpodobně probíhat do konce července, testují poštovní úřady použití bílých kvadrokoptér Matternet ONE. Tyto drony mají schopnost nést náklady těžší než 1 kg na vzdálenost až 10 km.

Drony létají plně autonomně podle bezpečných a předem definovaných letových trasách, které jsou vytvářené firmou Matternet, což je firma vyrábějící drony a cloudový software.

Švýcarská pošta spolupracuje se Swiss WorldCargo, aby otestovala tyto drony ještě před tím, než se začnou využívat celoplošně. Podle úřadů, existuje několik důvodů, proč musejí být drony otestovány a analyzovány, aby mohly být v budoucnu využívány pro každodenní doručování.

Velký přínos dronů – především ve vzdálených oblastech

Tyto drony by byly vysoce užitečné ve vzdálených lokalitách v rámci Švýcarska, především pak napříč Alpskou oblastí. Tato oblast se totiž skládá z několika izolovaných a vzdálených vesnic, kde by bylo využití dronů mnohem jednodušší, než tam posílat pošťáka. I když se s celoplošným nasazením dronů počítá do pěti let, Švýcarská pošta prohlašuje, že budou drony využity alespoň v situacích, kdy je určitá oblast odříznuta od světa vlivem například bouře.

Podobný je průběh také v USA, kde společnost Amazon tlačí na Federální letecký úřad (FAA), aby zmírnil regulace na použití dronů. Tento internetový gigant by mohl díky dronům vytvářet mnohem větší zisky. V roce totiž Amazon 2013 oznámil, že plánuje rozjet nový doručovací program, kdy by bylo pomocí dronů možné doručit objednávky do 30 minut po objednání. Tento plán je však zatím pohřben kvůli regulacím FAA.

 

 

Zdroj: dronelife.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse