Společnost Aerialtronics představila systém pro vyhnutí se překážkám

| Petr Minařík

Drony této nizozemské společnosti jsme tu již párkrát měli. Oktokoptéra Altura Zenith je například využívána k řízení dopravy. Minulý rok v prosinci firma představila také nové senzory. Před pár dny však přišla s další novinkou — systémem pro vyhnutí se překážkám.

Senzory zajišťující detekování objektů | Zdroj: aerialtronics.com

Senzory zajišťující detekování objektů | Zdroj: aerialtronics.com

O takzvané Sense and Avoid technologii se hodně mluví, jelikož neschopnost dronů vyhnout se překážkám je jejich největší slabinou. To by se však mělo brzy změnit. Například Yuneec integroval technologiii Real Sense do své nové hexakoptéry Typhoon H.

Ochrana drahé investice

Kromě využití v dopravě jsou drony firmy Aerialtronics využívány pro inspekce, sběr dat nebo mapování. Jelikož disponují výbornými letovými vlastnostmi a výkonem, odpovídá tomu také jejich cena. Oktokoptéra Altura Zenith ATX4 stojí kolem 670 tisíc Kč a Zenith ATX8 zhruba 870 tisíc Kč.

Majitele takového dronu by tedy mohlo mrzet, kdyby s takto drahým dronem havaroval kvůli tomu, že si například nevšimne nějaké překážky, nebo se v trase letu dronu objeví nějaký jiný objekt. Havárii by měla zabránit právě výše zmiňovaná technologie.

Jak technologie funguje?

Technologie pro vyhnutí se překážkám dokáže detekovat statické i pohybující se překážky až 15 metrů daleko v zorném poli 360°. Dron při detekování nějakého objektu buď zastaví nebo se stáhne zpět, záleží na naprogramování.

Systém se skládá ze 4 senzorů. Každý jednotlivý senzor je možné vsunout do ramene dronu. Díky tomu je zajištěno snímání za všech stran (v prodeji budou verze pro 180° a 360° pokrytí).

Pro zjišťování vzdálenosti objektů od dronu se využívá technologie zvukových vln. Každý ze senzorů vysílá zvukové vlny a následně se měří doba, za jak dlouho se dané vlny vrátí, respektive odrazí od určitého objektu. Údaje ze senzorů jsou následně zpracovány a vyhodnoceny řídící jednotkou.

Demonstraci systému pro vyhnutí se překážkám můžete vidět na následujícím videu.

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV, Oktokoptéra

Komentáře (0)Vstup do diskuse