Tento dron má jediný úkol - zakládat lesní požáry

| Petr Minařík

Výzkumníci z University of Nebraska-Lincoln vytvořili nový dron, který je navržen tak, aby zakládal lesní požáry. Zní to jako paradox, ale cílené zakládání požárů a vypalování porostů má být využíváno pro dobré účely.

Tento dron bude cíleně zakládat lesní požáry | Zdroj: video

Tento dron bude cíleně zakládat lesní požáry | Zdroj: screenshot

Celý systém se jmenuje ‘Unmanned Aerial System for Fire Fighting’ UAS-FF, v překladu tedy ‘Bezpilotní letecký systém pro boj s požáry’. Vývoj tohoto dronu probíhal ve spolupráci expertů v oborech technologie dronů, požární ekologie, ochrana přírody a veřejná politika.

K čemu je to dobré a jak to funguje?

Dron je vyvinut, aby zakládal požáry a monitoroval je v odlehlých oblastech. Technologie uvnitř dronu umožňuje jeho využití i v drsných podmínkách s omezeným dozorem. Někteří experti podílející se na vývoji si myslí, že jedním z hlavních důvodů, proč se v poslední setkáváme s tolika lesními požáry, je pokles využití ohně ve správě ekosystému.

Dle slov vývojářů UAS-FF by měl dron poskytnout bezpečný způsob pro řízení požárů. Lidé by tak neměli být vystaveni riziku. Tým doufá, že začne dron naostro testovat do března příštího roku.

Dron obsahuje zásobník naplněný kuličkami, které jsou naplněny manganistanem draselným. Tyto míčky jsou následně napuštěny tekutým glykolem, což po pár sekundách vyvolá efekt hoření. V praxi to znamená, že míčky budou vypuštěny tam, kde je potřeba založit požár. Ten poté zajistí pozitivní vedlejší efekty jako je například eliminace invazivních druhů, prevence vzniku lesních požárů či obnovení původních rostlin.

Zdroj: slashgear.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse