Tento FPV dron létá rychlostí přes 140 km/h

| Petr Minařík

FPV dron, který si dnes představíme, stanovil světový rekord, co se maximální rychlosti dronů vytištěných na 3D tiskárně týče. Nutno podotknout, že při výrobě, respektive tištění, nebyl použit plast ale hliník. Ve výsledku dosáhl dron, přesněji řečeno kvadrokoptéra, rychlosti 141 km/h.

Kvadrokoptéra vznikla jako projekt Eclipse firmy Fusion Imaging. Pro 3D tisk se v dnešní době používá nejčastěji plast, avšak hliník poskytnutý firmou Shapeways použitý u dronu má jiné vlastnosti. Je podobně lehký jako většina plastů, avšak mnohem pevnější, díky čemuž se stává perfektním pro závodní kvadrokoptéru. 

Průběh 3D tisku částí dronu

Podle Andrew Thomase, manažera ze Shapeways, byl projekt Eclipse velice zajímavý, jelikož se jednalo vůbec o první tisk FPV částí z hliníku. Jelikož je hliník pevná látka, musel být zpracován metodou Direct Metal Laser Melting. Při této metodě tiskárna zahřeje hliníkový prášek a laser jej rozpustí. Takto se na sebe postupně nanáší několik vrstev, dokud není dosaženo výsledného tvaru.

Použití hliníkového materiálu má další výhody kromě pevnosti. Hliník totiž dokáže velice dobře odvádět teplo, což například u plastu není moc reálné. Pokud je tedy u chladiče motoru použit hliník, jedná se o mnohem efektivnější řešení než při použití plastu.

 motory-lumenier.jpg

Rameno FPV dronu vytisknutého na 3D tiskárně | Zdroj: s povolením fusionimaging.com.au

Designér Haydn Bao prohlásil, že při stavbě závodní kvadrokoptéry byly použity motory Lumenier 2206. Ramena vytisknutá na 3D tiskárně z hliníku jsou lehká a chrání dráty a akumulátor při odvádění tepla. „Vypadá to, že hliník také velice dobře absorbuje vibrace. Z nějakých důvodů lépe než karbon,“ dodal Bao.

 haydn-bao.jpg

Designér dronu Haydn Bao | Zdroj: s povolením fusionimaging.com.au 

Na videu níže si můžete poslechnout komentář k dronu od Haydn Bao a také první testovací lety.

 

Kategorie: Články

Štítky: FPV, Rekord

Komentáře (0)Vstup do diskuse