Test dosahů kvadrokoptéry DJI F315 Phantom 2 Vision+

| Igor Vlahovič

U modelu kvadrokoptéry DJI F320 Phantom 2 Vision+ jsem testoval dosah řídící signálu a video signálu. V FCC vysílacím módu jsem se dostal až na 600 metrů ve volném prostoru. Jak tomu ale bude u modelu F315?

Kvadrokoptéra DJI F315 Phantom 2 Vision + | Zdroj: droncentrum

Kvadrokoptéra DJI F315 Phantom 2 Vision+ | Zdroj: droncentrum

Podotýkám, že jsem si s kvadrokoptérou F315 pouze spároval vysílač Phantom 2 nové verze. Ovšem vysílací výkony jsou stejné i pro vysílač původní t.j.:

Mód CE: 25 mW
Mód FCC: 100 mW

Místo testu a příprava

Pro test jsem si vybral podvečer v blízkosti druhého lomu Hády. Je zde velký prostor bez vedení vysokého napětí a žádné stromy. Navíc je navečer dron lépe vidět na větší vzdálenost. Pro zvýšení jeho viditelnosti jsem použil signalizační světlo na kolo červené barvy.

Let se uskutečnil nad lomem. Měl jsem změřeno v mapě, že pokud doletím na konec lomu, dostanu se na 500 m od zapsaného Home Pointu. U testu mi asistoval kolega Dušan Růžička, který mne pomáhal hlídat stroj a natáčel test externí kamerou.

Test jsem provedl na několik částí. Nejprve jsem nastavil vysílací výkon vysílače na CE (25 mW) a provedl let kolmo nade mne a posléze do dálky ve výšce zhruba 26ti metrů. To stejné jsem po výměně akumulátoru provedl s výkonem 100 mW (FCC). A jak to dopadlo ?

Vysílací mód CE 25 mW

Zde se mi podařilo vystoupat do výšky 190,3 m. Poté přišlo hlášení o ztrátě řídícího signálu a model se začal navracet zpět na místo vzletu. Z výsledku jsem byl příjemně překvapen, protože u F320 nebyl problém s výpadkem již nad 100 m výšky.

Dosah řídícího signálu v CE módu do výšky | Zdroj: droncentrum

Dosah řídícího signálu v CE módu do výšky | Zdroj: droncentrum

Potom jsem dal dron do výšky cca 21 m a letěl směrem nad lom. K přerušení řídícího signálu došlo na vzdálenost 225,2 m. Dron se následně vrátil přesně na místo startu.

Dosah řídícího signálu v CE módu do dálky | Zdroj: droncentrum

Dosah řídícího signálu v CE módu do dálky | Zdroj: droncentrum

V obou případech nedošlo k výpadku obrazového přenosu.

Vysílací mód FCC 100 mW

Potom jsem nastavil vyšší vysílací výkon na vysílači a provedl naprosto stejný postup. Nejprve tedy kolmo vzhůru. Zde se model zastavil na 262 m, což je podstatně více, jak u CE modifikace. Obraz byl opět stabilní.

Dosah řídícího signálu ve FCC módu do výšky | Zdroj: droncentrum

Dosah řídícího signálu ve FCC módu do výšky | Zdroj: droncentrum

V letu do dáli, který se uskutečnil opět ve výšce cca 26 m, jsem se dostal až na 475,1 m. Pak se přerušil řídící, ale i obrazový signál. Model se tedy opět vrátil na místo vzletu.

Dosah řídícího signálu ve FCC módu do dálky | Zdroj: droncentrum

Dosah řídícího signálu ve FCC módu do dálky | Zdroj: droncentrum

Díky dodatečnému osvětlení a letu v podvečer jsem i na tuto vzdálenost model viděl. Ovšem jakmile se otočil přídí ke mně (návrat na HP), ihned jsem jej ztratil z vizuálního kontaktu.

Domnívám se, že i dosah v CE módu je naprosto dostatečný a to s ohledem na fakt, že se s modely musí létat tak, aby jsme jej stále viděli a mohli tak reagovat na případný okolní provoz.

Video z testu:

 

Komentáře (0)Vstup do diskuse