USA chtějí povolit malé drony

| Petr Minařík

Malé komerční drony by se mohly stát obvyklou image v USA – ale s řadou podmínek. Federální letecká správa (FAA) v sobotu zveřejnila návrh s pravidly pro přijetí bezpilotních letounů vážících až 25 kilogramů.

Ke klíčovým prvkům návrhu patří, že drony nesmí létat výše než 150 metrů, mohou létat jen přes den a musí být vždy na dohled pilota na zemi. S těmito podmínkami by bylo doručování balíčků společností Amazon prakticky nemožné.

doručování pomocí dronu amazon

Doručování balíčků pomocí dronů zůstává pro společnost Amazon zatím jen vysněnou představou. | Zdroj: apa

K dalším podmínkám patří například:

  • Pilot dronu musí být starší 17 let a musí mít licenci od FAA
  • Každé dva roky podstoupí zkoušku
  • Rychlost malého dronu nesmí překročit 160 km/h

Podle Washington Post by mohly malé drony plošně začít létat do dvou let.Avšak nejdříve by měly být návrhy prokonzultovány s veřejností – je to zdlouhavý proces. FAA počítá s tím, že o povolení dronů bude žádat do tří let po vstupu pravidel v platnost asi 7000 společností. Dosud úřady komerční použití této letecké techniky zásadně zakazovaly (vyjma několika málo firem).

Současně s návrhem FAA zveřejnil Bílý dům směrnici prezidenta Baracka Obamy, že v soulady s orgány USA musí být zveřejněno, kde se v jejich zemi používají bezpilotní letouny. Kromě toho jsou vyžadovány informace o tom, co lidé s daty získanými pomocí dronů dělají.

Zdroj: watson.ch

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Amazon

Komentáře (0)Vstup do diskuse