V Číně chtějí zpřísnit regulace dronů

| Petr Minařík

Po výpadku proudu v jihozápadní provincii Sečuán způsobeným dronem se v Číně opět rozvířila otázka regulace dronu. Číňané debatovali o zpřísnění regulací, aby se podobné nehody již neopakovaly.

srovnani parrot bebop a Phantom DJI

Ilustrační foto | Zdroj: droncentrum

Popularita dronů roste po celém světě. Během Vánoc mnoho lidí našlo pod stromečkem jako dárek právě dron. Čím více lidí však vlastní drony, tím více roste riziko případných nehod. V Čínské provincii Sečuán se stala jedna kuriózní nehoda, která však pravděpodobně povede k zpřísnění regulací.

Co a jak se stalo?

Dron letěl ve výšce zhruba 100 metrů, když najednou narazil do elektrického vedení, začal hořet a explodoval. Tento náraz následně způsobil výpadek proudu ve městě Te-jang v jihozápadní Číně. Obnovit dodávky proudu trvalo 6 hodin.

Dle viceprezidenta rozvodné společnosti SGCC, Yang Bin, vypadl 10kilovoltový okruh a ekonomická ztráta se vyšplhala v přepočtu na zhruba 190 tisíc Kč.

Je nutné přitvrdit

Experti tvrdí, že drony mohou způsobit obrovské škody, například při střetu s letadlem. Vláda proto v důsledku podobných nehod představila přísnější zákony a regulace.

“V některých městech neexistuje mnoho limitací dronů vážících méně než 7 kg. Proto pro některá hustě zabydlená místa zavedeme omezení,” řekl Ke Yubao, výkonný tajemník China Aircraft Owner Society.

Regulace pokrývají širokou škálu problémů, jako je například využití dronů, a pokutování při porušení pravidel. Dalším bodem regulací je také nově vyvinutý systém pro monitorování dronů. “Umíme monitorovat a řídit drony pomocí našeho cloudového systému.” řekl Ke.

Dle Ke Yubao zůstává Čína díky tomuto systému na špici, co se technologie dronů týče. Pokud vše půjde jak má a systém se bude dařit inovovat, měl by být časem užitečným nástrojem pro snížení pravděpodobnosti nehod dronů.

Zdroj: english.cntv.cn

Kategorie: Aktuality

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse