V Dánsku testují “poznávací značky” na dronech

| Petr Minařík

Dánský úřad pro dopravu a stavebnictví společně s University of Southern Denmark (SDU) začal vyvíjet technologická a průmyslová řešení, která zajistí efektivní a bezpečné využití dronů.

V Dánsku testují “poznávací značky” na dronech | Zdroj: pixabay.com

V Dánsku testují “poznávací značky” na dronech | Zdroj: pixabay.com

“Odstartováním této spolupráce má úřad příležitost čerpat ze zkušeností SDU ve vývoji dronů a může testovat nové technologie. Znamená to také, že získá dobrou základnu při vytváření regulací dronů,” řekl Per Schmock, vedoucí oddělení v Úřadu pro dopravu a stavebnictví.

“Univerzitní centrum bezpilotních systémů připustilo, že je potřebná kombinace technologických vylepšení a politických rozhodnutí pro dosáhnutí budoucího růstu v průmyslu s drony. Proto jsme začali spolupracovat s tímto úřadem, abychom vyvinuli technická řešení regulací dronů. Úřad nám totiž naopak poskytne zkušenosti ze své oblasti,” řekl Brad Beach, vedoucí centra dronů na SDU.

Potenciál růstu

Průmysl s drony v uplynulých letech podstoupil obrovský růst. Podle Evropské komise bude v roce 2050 okolo 150 000 pracovních míst právě v průmyslu s drony. Platby by měly činit okolo 15 miliard euro. Pokud se tento potenciál naplní, vznikne mnoho výzev při zajištění osobní bezpečnosti a soukromí.

“V současné době vidíme silný růst v počtu a možných využití dronů. Tento růst tak podněcuje vývoj nových regulací u využití dronů, o kterých se nám ani nesnilo. V důsledku toho existuje také potřeba adaptovat se a představit nové regulace, takže budeme moci využívat drony naplno, zatímco budou zcela přijaty veřejností,” řekl Per Schmock.

Poznávací značky

Důležitým krokem je představení poznávacích značek pro drony, které úřadům umožní drony identifikovat a monitorovat jejich aktivitu online. Zatím se pracuje na dvou různých modelech: Jedním je malé GPS zařízení, které pomocí mobilní sítě vysílá svoji pozici na server. Druhým modelem je přímá radio komunikace se skenerem na zemi.

“Pokud průmysl s komerčními drony uspěje, bude potřeba důvěra veřejnosti v bezpečí a zákonný provoz. Aby byla tato řešení úspěšná, musejí být jednoduchá, levná a snadno implementovatelná. Myslím si, že poznávací značky splňují všechny tyto požadavky,” řekl Brad Beach.

První testovací lety

Univerzita již podnikla první úspěšné lety na letišti HCA Airport ve městě Odense. Od poloviny listopadu má 10 profesionálních pilotů své drony vybaveny poznávacími značkami. Na základě zkušeností těchto pilotů podá SDU ke konci roku úřadu zprávu. Zpráva by měla pomoci vytvořit základnu pro blížící se droní legislativu.

“Vidíme kontinuální růst použití dronů. S elektrickými ID/poznávacími značkami bude mnohem jednodušší zjistit, zda jsou drony provozované v obydlených oblastech autorizované, a zda jsou pilotovány podle regulací,” řekl Per Schmock.

Zdroj: suasnews.com

Kategorie: Aktuality

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse