V Nepálu se shání po dalších dronech

| Petr Minařík

Určitě si pamatujete na zemětřesení, které na začátku tohoto roku postihlo Nepál. Psali jsme o tom, jak Indie zaslala drony na pomoc této postižené zemi. I půl roku po této katastrofě je však v Nepálu velká sháňka po dronech. Ty jsou zde potřeba pro sběr dat, která budou následně využita pro posouzení skutečných rozsahů škod.

Snímek zachycující rozsah škod v Nepálském hlavním městě Kathmandu | Zdroj: businessinsider.in

Snímek zachycující rozsah škod v Nepálském hlavním městě Kathmandu | Zdroj: businessinsider.in

Tým z institutu Qatar Computing Research Institute, UAViators Humanitarian UAV Network, provedl práci za použití dronů jako je například DJI Phantom. Tato práce se skládala z 60 letů v Kathmandu během září. Všechny lety byly autorizovány Úřadem pro civilní letectví v Nepálu.

Nepál potřebuje pomoc

Patrick Meier, ředitel sociálních inovací v institutu a zakladatel UAViators, vyzývá další týmy, aby se k nim přidaly a pomohly jim: “Prosím, přijeďte do Nepálu a pomozte nám. Pomozte nám utvořit první generaci pilotů dronů v Nepálu,” prohlásil Meier na setkání komerčních dronů v Londýně, 20. října.

“Bojovali jsme za prosazení bezpečného použití dronů pro tyto humanitární účely,” pokračoval. Dále dodal, že tým UAViators spolupracoval s několika organizacemi, aby vyvinuli kodex chování pro používání bezpilotních letounů při humanitárních operacích. Kodex se soustředí na bezpečnost a legálnost použití dronů, a dále zdůrazňuje důležitost jejich využití v podobných situacích.

Podobná operace – tentokrát ve Vanautu

Minulý rok v březnu proběhly podobné operace s drony také v ostrovním státě Vanautu. Zde bylo nasazeno několik týmu, aby monitorovaly a mapovaly oblast. Týmy zde využily systémy Heliwest a X-Craft. V tomto případě bylo demonstrováno, že drony mohou být snadno integrovány do operací, ve kterých figurují i helikoptéry a jiné letouny s posádkou.

“Jsme schopni fungovat vedle letiště, protože spolupracujeme s vládou,” poznamenal Meier. “Potřebujete pouze ochotnou a pokrokově myslící vládu, a letové řízení provozu, které spolupracuje.”

Univerzita University of Southampton nyní využívá data nashromážděná ve Vanautu, aby vyvinula algoritmy, které umožní mapování oblastí postižených přírodní katastrofou v reálném čase.

Zdroj: flightglobal.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse