V Nevadě otestovali dron pro osévání mraků

| Petr Minařík

Tým vědců a inženýrů z Nevady úspěšně otestoval autonomní dron pro osévání mraků. Tato metoda se využívá pří úpravách počasí, přesněji řečeno při snaze vyvolat déšť či sníh.

Pro osévání mraků byla použita oktokoptéra DAx8 od společnosti Drone America. Testy se konaly již na konci ledna letošního roku, avšak informace o nich byly zveřejněny teprve nedávno.

Průběh testu osévání mraků dronem

V první fázi testování byl dron testován ve spolupráci Desert Research Institute (DRI), Drone America a AviSight. Testovací let dronu DAx8, který byl osazen zařízením pro osévání mraků, měl ukázat potenciál dronů při podobných operacích. 

Doktor Adam Watts, vedoucí projektu, prohlásil, že se jedná o „významný milník“. Testem bylo prokázáno, že drony dokáží dopravit dostačující přidanou zátěž na určité místo s velkou přesností. 

Budoucnost projektu

Dron DAx8 je robustní oktokoptéra určená pro komerční a průmyslové aplikace. Díky svému designu a výkonu unese vysoké zátěže. Software využívající GPS následně poskytuje navigaci, možnost naplánovat trasu a stabilizaci letounu. 

Prezident a výkonný ředitel firmy Drone America, Mike Richards, prohlásil: „Jsme velmi rádi, že jsme zvládli další krok k dosažení našeho cíle — odstartovat plně autonomní osévání mraků. Náš výzkumný program prováděný ve spolupráci s DRI je na dobré cestě revolucionizovat průmysl osévání mraků poskytnutím bezpečného dronu s velkým potenciálem.“

Další fáze projektu bude obsahovat plánování letových tras a testování vypuštění světlice umístěné na dronu s fixním křídlem Savant.

Krátký záznam z testu můžete vidět na následujícím videu.

 

 

Kategorie: Články

Štítky: Dron

Komentáře (0)Vstup do diskuse