Vědci budou využívat drony pro pozorování velryb

| Petr Minařík

Vědci začnou využívat drony pro sledování běluh severních v zálivu Cook Inlet (Aljaška, USA). Běluha severní je ve světě ohroženým druhem.

Ilustrační foto - běluha severní | Zdroj: pixabay.com -

Ilustrační foto – běluha severní | Zdroj: pixabay.com –

Národní oceánská a atmosferická správa (NOAA) bude využívat drony ke sběru informací o běluhách. Technické zázemí poskytne místní společnost Alaska Aerial Media.

Drony jako efektivní nástroj

Bioložka Barbara Mahoney prohlásila, že drony poskytnou detaily, které nejsou dostupné z horizontální perspektivy. Vědci se tedy mohou dozvědět, zda se běluhy pohybují ve skupinách, případně v jak velkých. Mimo to jsou vědci ze snímků schopni odhadnout také věk velryb.

Drony jsou efektivním nástrojem v poměru cena/výkon. Piloti sice budou muset jezdit na místa, kde se velryby vyskytují, ale následně s dronem vzlétnou a pořídí kvalitní snímky velryb.

Při podobných akcích z letadla vědci často nejsou schopni získat tak kvalitní záběry, jako právě z dronu. Podle Mahoneyové drony odvádí mnohem lepší práci než letadla.

Zkoumání snímků a mrtvých velryb

Lepší záběry pomohou také již 10 let fungujícímu projektu severoamerické společnosti LGL Limited, která se zabývá identifikací a studiem záběrů běluh severních, a dalším výzkumům. Populace běluh severních v této oblasti čítá asi 340 jedinců. Pro vědce je tedy důležité, alespoň nějakým způsobem zjistit o těchto zvířatech více informací, a případně přispět k její rostoucí populaci.

Drony budou pomáhat také při odhalování mrtvých jedinců, jejichž vypátrání může být zásadní. Vědci totiž mohou posbírat vzorky a zjistit příčiny smrti. V tomto odvětví totiž platí – čím čerstvější vzorky, tím více informací. Velryby by tak díky výzkumu vědců mohly získat větší šanci na udržení své populace.

Zdroj: peninsulaclarion.com

Kategorie: Aktuality

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse