Walmart vstupuje do hry doručování pomocí dronů

| Petr Minařík

Americký řetězec Walmart si pravděpodobně nechce nechat ujít příležitost, doručovat svoje zásilky pomocí dronů. V pondělí 26. 10. totiž oznámil svoje plány vstoupit na pole doručování pomocí dronů vedle hráčů jako jsou Google, Amazon nebo Alibaba.

Logo řetězce Walmart | Zdroj: facebook.com - Walmart

Logo řetězce Walmart | Zdroj: facebook.com – Walmart

Walmart požádal regulační úřady o povolení, aby mohl začít testovat doručování. Toto oznámení přišlo téměř rok poté, co online řetězec Amazon představil svůj program Prime Air. Výjimka Section 333 (Federální letecká správa) by Walmartu umožnila komerčně provozovat bezpilotní systémy za určitých okolností.

Rozšíření komerčních dronů mělo za následek schválení legislativy, která nařizuje povinné registrace dronů. Legislativa byla v USA schválena 19. 10. 2015. Výjimka Section 333 umožňuje společnostem zkoumat použití dronů do 25 kg. Jelikož se během roku začaly kupit žádosti o tuto výjimku, musela Federální letecká správa urychlit proces vyřizování. Během říjnu jich udělila 2020.

Walmart hraje podle jiné taktiky

Zatímco se “soutěžící” jako Google a Amazon soustředili spíše na vyvíjení samotných dronů, Walmart spolupracuje s mezinárodně známým výrobcem DJI. V testovacích letech požaduje povolení použití kvadrokoptéry DJI Phantom 3 a hexakoptéry DJI S900.

Mimo testování vyzvedávání a odevzdávání balíků, zmínil řetězec Walmart také další potenciální využití dronů. Žádost obsahuje pět různých příkladů od “leteckého sběru dat na podporu podnikové analýzy” po operace v malých obytných oblastech pro doručování balíků. Mezi další možná využití zařadil Walmart také vyzvedávání potravin, distribuci v rámci podniku a venkovskou výměru ploch.

I když si Walmart a ostatní společnosti uvědomují rizika spojená s doručováním pomocí dronů, nevypadá to, že by pro ně měli řešení. Ačkoli výzkumníci z ETH Zurich vyvinuli systém, který kvadrokoptérám umožní letět při selhání jednoho z motorů (video dole), většina dnešních kvadrokoptér by vlivem selhání motoru havarovala.

Do doby, než bude zajištěna vysoká spolehlivost, zůstává zde riziko, že vám dron s balíkem spadne na hlavu z 90 metrů.

 

 

Zdroj: techcrunch.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, UAV, Doručení dronem, Walmart

Komentáře (0)Vstup do diskuse