Worker Bee — dron, který natře váš dům

| Petr Minařík

Lidská fantazie nezná mezí, o tom jsme se přesvědčili již několikrát. Startup Apellix však posunul laťku ještě dál. Sestavil totiž dron, který je určen k natírání domů případně lodí. Zde však jeho možné využití nekončí, v budoucnu by mohl umývat okna či aplikovat chemikálie.

Zakladatel společnosti Apellix, Robert Dahlstrom, při jednom z rozhovorů prohlásil: „Drony dokáží více než jen sbírat data, snímat obrázky či doručovat balíky.“ 

Startup Apellix se se svým dronem soustředí především na bezpečnost práce. Při natírání vysílačů a jiných věží totiž od roku 2004 zahynulo 95 lidí. Pokud by se však podařilo kvadrokoptéru Worker Bee vylepšit, odpadla by nutnost lidské práce a zvýšila se tak bezpečnost.

Worker Bee jako pomocník na stavbách? 

I když se zatím jedná pouze o prototyp, kvadrokoptéra Worker Bee již zvládá natírat, respektive stříkat barvu. Otevírají se tak možnosti využití tohoto dronu v oblastech, jako je natírání mrakodrapů či lodí. 

Dron samotný není napájen klasickou baterií, ale drátem, který dodává energii. Barva je následně přiváděna hadičkou, takže dron nemusí přistávat kvůli dobití nebo doplnění barvy.

V současné době zvládne Worker Bee natírat malé budovy do výše tří pater. Dále se čeká na jeho patentování. Dahlstrom prozradil, že do budoucna nechce dron prodávat, nýbrž najímat jako službu za poplatek asi 600 Kč/h. 

Zda dron Worker Bee začneme vídat u budov při vykonávání své práce zatím těžko odhadovat. Autor projektu se snaží najít partnery pro spolupráci a lidi, kteří by dron využili. Podle mě se jedná o zajímavý nápad, na kterém je však ještě mnoho práce.

Dron Worker Bee v akci můžete vidět na následujícím videu.

 

 

Kategorie: Články

Štítky: Dron, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse