yeair! - kvadrokoptéra budoucnosti?

| Petr Minařík

Pokud si koupíte moderní ovládáním řízený dron, je pravděpodobně napájen akumulátory (případně vodíkem). To protože elektrické motory jsou mnohem jednodušší a značně efektivnější než spalovací motory – ale i tyto motory mají své vlastní problémy. Například váha a nízká energetická hustota akumulátorů znamená, že i ty nejlepší elektrické kvadrokoptéry mohou létat 20 až 25 minut na jedno nabití.

Hybridní kvadrokoptéra yeair! | Zdroj: yeair.de

Hybridní kvadrokoptéra yeair! | Zdroj: yeair.de

Německý vynálezce Holger Willeke se rozhodl, že k vývoji dronu zaujme jiný přístup. Nedávno na serveru Kickstarter odhalil kvadrokoptéru yeair!. Místo toho, aby tento dron využíval akumulátory a elektrické motory, používá kombinaci el. akumulátorů a staré dobré spalovací motory. Ptáte se, jaký je výsledek? Kvadrokoptéra může letět až 100km/h, nést téměř 5 kg a ve vzduchu zůstat až 60 minut.

Výhody kombinovaného pohonu

Kombinace dvou různých pohonů dělá z tohoto dronu hybrid. Spalovací motory vybavují dron neuvěřitelnou hustotou energie díky uhlovodíkovému palivu, zatímco elektrické komponenty jej pomáhají zachovat lehký a citlivý. Když vám dojde energie, nemusíte dvě hodiny čekat, než se vám baterie dobijí – stačí dotankovat a začít znovu létat.

Nevýhody kvadrokoptéry yeair!

Samozřejmě nic není dokonalé a i tento hybrid má své nevýhody. Kvůli spalovacímu motoru je malinko hlučnější než klasické bezpilotní letouny (viz video), a navíc letíte s něčím, co je plné hořlavého paliva. Oficiální stránky výrobce sice tvrdí, že je dron méně náchylný k poruchám motoru v porovnání s ostatními drony, ale co se stane, když s ním havarujete?

yeair! existuje zatím jen jako prototyp, avšak Willeke rozjel na serveru Kickstarter kampaň, aby získal další prostředky pro produkci. Pokud on a jeho tým dosáhnou částky 1,880 mil. Kč, můžeme očekávat, že začnou dron posílat zákazníkům okolo května roku 2016. Za příspěvek 35 tisíc Kč se můžete těšit na první vlnu produktu.

Video Player
 
 
 
 

Zdroj: digitaltrends.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse