Záhadný Hemlock Stone byl skenován dronem

| Petr Minařík

Dron byl využit ke skenování záhadného, 200 milionů let starého pískovcového sloupu v Nottinghamshire (Velká Británie). Tento sloup byl dlouhou dobu předmětem debat, zda se jedná o přírodní úkaz nebo umělou stavbu.

3D model záhadného úkazu Hemlock Stone | Zdroj: video

3D model záhadného úkazu Hemlock Stone | Zdroj: video

Útvar byl dříve skenován laserem, avšak tato metoda byla nedokonalá, jelikož nemohly být oskenovány horní části tohoto úkazu. Experti doufají, že sken dronem pomůže vytvořit perfektní 3D model pro jejich výzkum.

Drony jako jednodušší řešení

Podle Lukasze Bonenberga, experimentálního pracovníka, není pochyb o tom, že se jedná o přírodní úkaz. Lukasz a jeho kolegové se snažili dopátrat, zda se jedná o útvar vytvořený člověkem či vodní erozí.

Aby však získali kompletní obraz tohoto monumentu, potřebovali by pro laserový sken rozsáhlé lešení. Proto bylo jednodušší využít dron, prohlásil Bonenberg.

Richard Gill, ředitel společnosti Ocuair, která měla na starost skenování dronem, řekl, že sken zabral okolo 20 minut. Jeho zpracování poté zhruba půl dne. “Pro laserový sken by bylo třeba postavit lešení, dopravit laser, udělat kompletní sken, rozebrat lešení a posléze zpracovat data. To by zabralo dny a bylo by potřeba množství lidí, takže si asi dokážete představit vynaložené náklady, řekl Gill.

Hemlock Stone je plný záhad

Předpokládá se, že Hemlock Stone je propojen s dalšími dvěma významnými kameny v Nottinghashire, s Druid Stone v Blidworth a Bob’s Rock ve Stapleford.

Kámen je také předmětem mýtu o tom, že byl vržen ďáblem ze 64 km vzdálené vesnice Castleton (Derbyshire) a přistál zde na kopci Stapleford Hill.

Na 3D model Hemlock Stone se můžete podívat níže:

 

 

Záběry ze skenování:

 

 

Zdroj: bbc.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse