Japonská policie chystá zátahy na nelegální lety s drony

| Petr Minařík

Minulý týden jsme vás informovali o tom, že Japonci radikálně zpřísnili regulace dronů. Nyní je v Japonsku zakázáno létat v obydlených oblastech s drony těžšími více než 200 g. Avšak aby toho nebylo málo, japonská policie údajně chystá speciální jednotku proti nelegálním letům s dronem.

Japonci údajně chystají zátahy na nelegální lety s drony | Zdroj: pixabay.com

Japonci údajně chystají zátahy na nelegální lety s drony | Zdroj: pixabay.com

Jak to bude fungovat?

Policie bude vybavena větším dronem. Ten bude disponovat sítí, která bude v případě potřeby vystřelena na podezřelý dron. Tato informace sice zatím není potvrzena oficiálně, avšak dle Japan Times se jedná o informace z důvěryhodného zdroje.

I když budou moci piloti dronů požádat o povolení létat v zakázaných oblastech, dá se očekávat, že než takové povolení získají, bude to nějakou chvíli trvat. Schvalování žádostí totiž má fungovat na individuálním posuzování. Avšak majitelé, kteří budou létat v zakázaných oblastech bez povolení, budou čelit pokutě až 100 000 Kč.

Masahiro Kobayashi, právník z Osaka, prohlásil, že některé nové regulace sice jsou přijatelné, avšak zakázání létání s drony, které jsou těžší než 200 g bylo vůči majitelům dronů nefér. Podle Kobayashiho to bude mít velký negativní efekt. Mladé lidi to pravděpodobně odradí od experimentování s drony. V dlouhodobém měřítku to může způsobit ztráty při expanzi průmyslu s drony. Jedním z řešení by podle něj bylo, zřídit ve městech speciální zóny, kde by mohl s dronem létat kdokoliv.

Japonská vláda vydala přísnější regulace na základě událostí, které se v Japonsku staly v posledním roce. Prvním podnětem bylo přistání dronu s radioaktivní látkou na střeše premiéra vlády. Další události, jako byly například havárie dronů při festivalu v Naganu nebo do náraz do památky UNESCO Himeji Castle, jen přispěly k tomu, aby japonské úřady zřídily nový soubor pravidel pro provoz dronů.

Zdroj: japantimes.co.jp

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse