Závodní drony mají svoji vlastní ligu!

| Petr Minařík

Tyto “hračky” sviští vzduchem rychlostmi kolem 100 km/h, krájí zatáčky a piloti s nimi předvádí kousky, ze kterých se normálním smrtelníkům točí hlava. Ano, řeč je o závodních dronech, též známých jako FPV kvadrokoptéry.

Závodní kvadrokoptéry, nebo-li FPV drony na startu závodu | Zdroj: zveřejněno s povolením DRL.com

Závodní kvadrokoptéry, nebo-li FPV drony na startu závodu | Zdroj: zveřejněno s povolením DRL.com

Závodní drony nabírají na popularitě mílovými kroky a tak není divu, že se po světě pořádá stále více závodů, jako například Drone nationals (první šampionát v USA) nebo nadcházející Cena dronů v Dubaji. Nyní se FPV drony, tedy především jejich piloti, dočkaly také své vlastní ligy.

Velké ambice

Nově vzniklá společnost Drone Racing League (DLR) má velké ambice. Chce ze závodů dronů vybudovat regulérní sport. A co více, napodobit veleúspěšné série Formule 1, NASCAR či MotoGP.  K něčemu takovému je však potřeba hodně peněz. Za DLR však stojí několik investorů a celebrit, které projekt podporují.

Jedním z největších problémů tohoto sportu jsou samotné technologie. Video přenášené z FPV kamery dronu do brýlí bývá často zrnité. Při vyšší kvalitě videa však dochází k trhání, nebo chcete-li k “lagování”, což piloti nemají rádi, jelikož může snadno dojít k havárii. DRL má však řešení: Zapomeňte na živý přenos (alespoň prozatím).

Tým zakladatelů Drone Racing League | Zdroj: zveřejněno s povolením DRL.com

Tým zakladatelů Drone Racing League | Zdroj: zveřejněno s povolením DRL.com

Závody ligy se budou konat v uzavřených prostorách — vůbec první závod se konal na stadionu Sun Life Stadium v Miami. Další závod se bude konat v opuštěném supermarketu v Los Angeles. Po každých závodech se budeme moci těšit na jejich sestřih.

Ryan Gury, produktový ředitel DRL, řekl pro deník Quartz, že pro ligu navrhl nový radiokomunikační systém. Teoreticky by to mělo znamenat, že piloti budou dostávat kvalitní obraz z dronů v průběhu celého závodu.

Pravidla závodů dronů

Tak jako každý sport, i DRL se snaží definovat, jak by měly závody FPV dronů vypadat. Jedním z hlavních rozdílů oproti jiným závodům je to, že DRL bude poskytovat všem závodníkům vlastní drony. Dříve mohli být někteří piloti znevýhodněni, jelikož měli jejich konkurenti výkonnější dron. V DRL budou mít všichni stejné podmínky.

Podobných překážek bude v závodech více, zvýší se tak obtížnost tratí | Zdroj: zveřejněno s povolením DRL.com

Podobných překážek bude v závodech více, zvýší se tak obtížnost tratí | Zdroj: zveřejněno s povolením DRL.com

Liga bude také využívat systém podobný sjezdovému lyžování. Závodníci budou mít několik kvalifikačních jízd. To znamená, že se bude počítat nejrychlejší čas, takže pokud se některá z jízd resp. některý z letů nevydaří, pilot bude mít šanci vše napravit. Po kvalifikačních jízdách se piloti dostanou do semifinále a následně do finále. Každý závod bude odměněn body pro vítěze. Vítězem ligy se stane závodník s nejvyšším počtem bodů.

Náraz FPV dronu ve vysoké rychlosti | Zdroj: zveřejněno s povolením DRL.com

Náraz FPV dronu ve vysoké rychlosti | Zdroj: zveřejněno s povolením DRL.com

V DRL jsou velké peníze

Jak již bylo uvedeno na začátku, za tímto projektem stojí mnoho investorů. Můžeme zmínit například investici jednoho milionu dolarů od Stephena Rosse (majitel týmu amerického fotbalu Miami Dolphins), CAA Ventures, Lux Capital a Hearst Ventures. Kromě toho do DRL dále investoval Matt Bellamy, hlavní zpěvák skupiny Muse. Jen pro zajímavost, nejnovější album této kapely se jmenuje “Drones”.

Suma sumárum je v projektu více než 8 milionů dolarů (v přepočtu asi 200 milionů Kč), a to už je poměrně slušný rozpočet. I přesto, že je v projektu tolik peněz, mají jeho zakladatelé obavy. Pokud totiž nenaplní svoje sliby, mohlo by to uškodit potenciálu tohoto sportu. Nick Horbaczewski, výkonný ředitel DRL, to komentuje slovy: “Někdo vám slíbil Star Wars a místo toho grilujete v sobotu odpoledne někde na poli.”

Jak by měla liga vypadat můžete vidět na následujícím videu.

 

 

Zdroj: qz.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse