Badatelé vyvinuly "hmyzí oči" pro drony

| Petr Minařík

Tým badatelů z laboratoře inteligentních systémů ve Švýcarském federálním technologickém institutu v Lausanne (EPFL) vyvinul maličký set elektronických “očí” pro drony, které jsou založeny na mnohostranných kukadlech hmyzu.

Vědci se inspirovali hmyzem při výrobě "očí" pro drony |  Zdroj: pixabay.com

Vědci se inspirovali hmyzem při výrobě „očí“ pro drony | Zdroj: pixabay.com

Tyto oči jsou speciálně vytvořeny pro budoucí generaci velmi malých, dohledových, bezpilotních letounů, jako je například tato skládací kvadrokoptéra, kterou v EPFL vytvořili. Nové kamery však fungují velmi odlišně. Hmyzí oči nejsou schopné generovat vysoce spektrální rozlišení (to je počet pixelů, které se vlezou do jednoho obrázku), místo toho se spoléhají na rychlé reakce na změny odrážejícího se světla nebo na to, jak se objevuje objekt, když se hmyz hýbe. Nové kamery fungují stejně.

Každé malé "oko" může být použito samostatně nebo společně s dalšími | Zdroj: actu.epfl.ch ©EPFL

Každé malé „oko“ může být použito samostatně nebo společně s dalšími | Zdroj: actu.epfl.ch ©EPFL

Skládají se z čoček na horní části trojúhelníkových elektronických fotodetektorů. Měřením toho, jak rychle se objekt objeví a pohybuje napříč každým detektorem, může bezpilotní letoun zjistit jeho rychlost a směr. Senzor měří jen dva milimetry čtvereční a váží neuvěřitelné dva miligramy. I tak však zvládá měřit pohyb třikrát rychleji než moucha domácí. A co více, senzory dokáží fungovat stejně dobře jak uvnitř, tak i při venkovním světle.

Oči mohou být přidělány na pružnou pásku | Zdroj: actu.epfl.ch ©EPFL

Oči mohou být přidělány na pružnou pásku | Zdroj: actu.epfl.ch ©EPFL

Aby drony mohly vidět všechno najednou, vyvinul tým také “pásku vidění”, což je v podstatě proužek pásky s několika těmato očima. Proužek může být údajně umístěn na jakýkoliv zakřivený povrch. Ať už je to jiný robot, průmyslový stroj nebo dokonce nábytek či oblečení.

Zdroj: engadget.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse