Dron Pantograph — revoluce v tvorbě umění?

| Petr Minařík

V Massachusettském technologickém institutu (MIT) vynalezli dron, díky kterému můžete tvořit umění, tedy alespoň s trochou nadsázky řečeno. Dron Pantograph totiž letí podle toho, co nakreslíte na tablet.

Podobný dron jsme tu již jednou měli. Tyrone Drone od studia Chaotic Moon také zvládal kreslit, ale ne tak přesně. Navíc, Pantograph funguje na úplně jiném principu. Pojďme se nyní společně podívat na to, jak funguje a kdo za ním stojí.

Dron Pantograph

Autoři dronu jsou studenti MIT Sang-won Leight a Harshit Agrawal. Svůj vynález nazvali podle zařízení vytvořeného již v roce 1603. Pantografy umožňují duplikovat (případně zvětšit) kresbu, napodobením původních pohybů. Létající Pantograph se inspiruje tímto konceptem a jako bonus přidává dron. Ve výsledku tak díky peru, kusu papíru a technologii vznikají reprodukce kreseb. 

Dron Pantograph zatím létá pouze v místnosti, avšak Leigh a Agrawal tvrdí, že není důvod se omezovat pouze na místnost. Prý by bylo možné využívat Pantograph napříč městy či zeměmi. (Otázkou však zůstává, jak přesné repliky by vznikaly.)

Princip funkce dronu Pantograph

Při tvorbě obrazu zachycují kamery pohyb pera. Tyto pohyby jsou následně zpracovány na příkazy a zaslány do notebooku pomocí Wi-Fi. Počítač poté vyhodnocuje, jakým směrem se má dron pohnout, aby vznikly co nejpřesnější repliky. Jelikož však dron musí bojovat se vzduchem, výsledné obrazy nejsou tak přesné. 

Využití tohoto dronu by dle autorů mohlo být následující: Několik umělců by mohlo společně tvořit dílo pomocí Pantogaraph v reálném čase bez toho, aniž by se nacházeli na stejném místě. Zde však nastává několik technických problémů. Jak zajistit co nejkratší prodlevu mezi pohybem ruky a dronu? Co když se budou dva drony pohybovat blízko sebe?

Dron Pantograph je stále ve vývoji a zatím není tak sofistikovaný, aby něco takového zvládal, hold na dokonalejší verzi si musíme ještě nějaký ten rok počkat. Konec konců, Leigh a Agrawal tvrdí, že celý projekt je hlavně o experimentování s technologií, která by umělcům umožnila tvořit zcela nový druh umění. 

 

Kategorie: Články

Štítky: Dron, MIT

Komentáře (0)Vstup do diskuse