Mnoho zájemců se dotazuje na to, jak funguje stabilizace obrazu na kvadrokoptéře typu DJI Phantom. Většinou chtějí fotit a natáčet a nemají představu, jak se obraz stabilizuje.
Podíváme se na to, jak to je u jednotlivých modelových řad Phantom. V podstatě jsou dvě varianty modelů. Jedna je bez stabilizace obrazu, druhá pak touto stabilizací disponuje.
U modelu DJI Phantom 1 F300 je k modelu dodáván plastový držák pro kamery GoPro HERO3. Do tohoto držáku se kamera umísťuje napevno s tělem koptéry. Takže při letu byl obraz roztřesený a v podstatě byl na záznamech vidět pohyb dronu. Na foto zase náklony stroje. Naštěstí díky vnitřní stabilizaci obrazu v kameře GoPro Hero3 nebyl obraz rušen Yello efektem – tedy vlnění obrazu. Nebyl tak potřeba antivibrační kříž. Před letem se musí nastavit sklon kamery a pořizují se záběry.
U DJI FC40 je to podobné. S tím rozdílem, že model má svoji DJI HD kameru. I ta je na modelu napevno a opět se nastavuje sklon kamery před letem. Obraz tedy není opět stabilizovaný.
V obou dvou případech bylo potřeba létat v bezvětří a provádět pohyby s dronem velmi pomalu a s citem. Pak se daly pořídit docela slušné záběry jak video, tak foto.
U modelu DJI Phantom 2 Vision F310 to bylo opět podobné. Pouze kamera má stabilizovaný náklon kamery. Ale pohyby do boku, náklony do boku jsou opět v záběrech citelně vidět. Opět tedy let velmi pomalu a nejlépe v bezvětří.
Pak jsou varianty modelu DJI Phantom 2, který se dodává již se stabilizací obrazu. Nyní se podíváme na tři typy stabilizace přímo od DJI a to Zenmuse.
Stabilizace (gimbal) Zenmuse H3-2D
Na prvních modelech DJI Phantom 2 se dodávaly stabilizace Zenmuse H3-2D. Co toto označená znamená? H3 – typ použitelné kamery do držáku (GoPro HERO 3 všech edicí), 2D – stabilizace obrazu ve dvou osách. A to vodorovně a svisle. Navíc u této stabilizace bylo možné plynule ovládat pomocí kanálu náklon kamery. A to pomocí páčky pod vysílačem.
Takže při letu se obraz držel v rovině, byl krásně plynulý a bez jakýchkoliv rušivých při pohybu dronu. Jedině při poryvu větru či otáčení kolem vlastní osy, se v obrazu videa promítaly prudké pohyby. Což působilo v některých případech velmi rušivě.
Stabilizace (gimbal) Zenmuse H3-3D
Dalším krokem k vylepšení stabilizace obrazu za letu byl tento typ. Přibyla stabilizace třetí osy a to při otáčení kolem vlastní osy. Nebylo možné otáčet kamerou kolem vlastní osy o 360°, ale osa pojmula rázy při otáčení a prudkých pohybech.
Tato stabilizace je nyní na vybraných modelech DJI Phantom 2 a to včetně nového ovládání náklonu kamery přímo na vysílači pomocí rolovacího kolečka. Toto ovládání je mnohem lepší a pohodlnější.
Jak název napovídá, tento gimbal (stabilizace), je určen pro kamery GoPro HERO3 všech typů.
U obou variant není možné použít konkurenční kamery. Nebo ano, ale musí se vše dovažovat, aby vše správně fungovalo. Varianta H3-2D se používala i na stroje DJI Phantom 1. Ale bylo nutné zde pořídit upgrade kit a novou řídíc desku. Ceny obou nových stabilizací přesáhly 8000 Kč.
Stabilizace (gimbal) Zenmuse H4-3D
DJI reaguje ihned na novou kameru GoPro HERO4 a vyrobila gimbal s tímto označením. Přirozeně jsou již stabilizované všechny tři osy, ale držák kamery je přímo pro kamery HERO4 edition.
Všechny ostatní funkce zůstávají zachovány.
Kromě DJI Zenmuse se dají samozřejmě koupit jiné stabilizace. Jsou většinou do 3000 Kč, ale mají robustní motory a jsou těžší. To znamená i kratší dolet a především jejich zapojením může být pro nové majitele docela problém. Navíc ne vždy mohou být 100% kompatibilní s řídící jednotkou. Proto je potřeba důkladně prostudovat případné manuály k zapojení.
Pro představu, jak funguje stabilizace na dronu DJI Phantom 2 Vision +, zde ukázkové video. Uvidíte tam jasně stabilní obraz a také ten, který je ovlivněn pohybem kvadrokoptéry.