Komatsu experimentuje s drony na staveništích
Japonsko se pomalu ale jistě připravuje na olympijské hry konané v Tokiu v roce 2020. Co však Japonce v současné době trápí, je nedostatek dělníků. Zdá se, že masivní nedostatek pracovních sil bude velký problém.
Proto se druhá největší stavební společnost na světě se sídlem v Japonsku, Komatsu, rozhodla, že zabrousí do robotiky.
Čím je způsoben nedostatek dělníků?
Na tuto otázku není tak těžké odpovědět. Japonská vláda totiž omezila výdej víz pro zahraniční dělníky. Vlivem toho vznikl jeden z největších nedostatků dělníků v Japonsku za posledních 20 let.
Japonsko však potřebuje více než 25 tisíc dělníků kvůli stavbám stadiónů, zápasišť a dalších olympijských zařízení. Vlivem stárnutí japonské populace však deficit mladé pracovní síly ještě roste.
Komatsu jako naděje pro Japonce
Aby gigant Komatsu pomohl Japonsku vyhrabat se z rostoucí krize, začal pracovat na službě zvané Smart Construction, která dokáže udělat potřebné práce bez potřeby lidské pracovní síly. Součástí systému Smart Construction jsou robotické buldozery, jež samy zvládnout vykonávat danou práci.
Tyto buldozery jsou vedeny drony, které mapují oblast v reálném čase a poskytují tak data o množství cementu a odhrnuté půdě. Pro případ nenadálých událostí jsou potřeba pouze dva lidé na jedno pracoviště.
Komatsu pro tyto účely využívá drony amerického startupu Skycatch. Drony Skycatch snižují toleranci chyb i množství času potřebného pro dokončení projektu.
“Využitím tradičních metod by analyzování určité oblasti trvalo v průměru dva týdny,” řekl Kenishi Nishihara, projektový manager v divizi Smart Construction. “S drony lze tuto práci provést během jednoho dne, někdy dokonce během 30 minut.”
I přesto, že se jedná o drony amerického výrobce, společnost Skycatch zatím neplánuje (především kvůli přísným regulacím) využívat tuto technologii v USA nebo kdekoliv jinde ve světě kromě Japonska.
Zdroje: techinsider.io, bloomberg.com, theverge.com