Příběhy DJI 33. díl - Vinice Barboursville
“Jsou Vánoce roku 2008 a děti napříč USA rozbalují dálkově ovládané helikoptéry. Během chvíle se však z radosti stane smutek, protože se křehká mašinka buď A: zachytila o strom a havarovala, B: ztratila signál a uletěla nebo se C: vybila se nad střechou/jezerem/ulicí. V krátkosti, před pár lety byly podobné hračky špatnou investicí. Posuňme se ale rychle do roku 2015. Bezpilotní letouny (drony), kdysi známé hlavně kvůli armádním účelům, nám ukazují, že se dají snadno využít na vše od rodinných videí až po letecké inspekce apod.
S rostoucím počtem komerčních dronů to také znamená, že některé komerční aplikace, kdysi mimo dosah, jsou konečně ve hře. Sešel jsem se s vinařem a generálním manažerem vinic Barboursville Luca Paschinou. Byl jmenován jedním z “20 nejvíce obdivovaných lidí v Severoamerickém vinném průmyslu” magazínem Vineyard & Winery Management.
Drony – výborní pomocníci pro vinaře
“S oblíbeným vozidlem mohu zkontrolovat 8 akrů během hodiny,” řekl Paschina. Nemyslí si, že mu drony uspoří velké množství času, avšak ušetří mu mnoho dat. “Když jedu na kole, musím si pamatovat, co jsem viděl. S dronem stačí natočit to, co chcete porovnat s dalším týdnem nebo sezónou. Nemusíte tedy hledat tolik prostoru, kam uložit obrázky, které pak porovnáte.” Paschina experimentuje s kvadrokoptérou DJI Phantom 2 Vision. S ní může létat buď manuálně nebo podle předem naprogramovaných cest. Díky tomu pak může porovnávat data a vinice s téměř vědeckou přesností.
S vylepšující se technologií se z dronů stávají skvělé, analytické nástroje a multispektrální senzory, které spojují pěstitele s daty daleko za klasickým řízením sklizně. “Jedním z největších trendů je schopnost identifikovat vlhkost. Můžeme stanovit obsah vody v půdě a vinné révě,” řekl Lia Riech, ředitel marketingu firmy PrecisionHawk. Se správnými senzory a software, můžete řídit počítání rostlin nebo odhadovat výnosy přímo z kanceláře. Díky dronům trvá proces hodinu, normálně to týmu zabere celý den. To je velmi dobrá návratnost půlmilionové investice. Dříve byly tyto technologie velmi drahé a složité. Dnes jsou cenově dostupné, aerodynamické a automatizovanější. “Čím méně toho člověk dělá, tím menší je pravděpodobnost, že se stane nějaká chyba nebo katastrofa,” dodal Reich.”
Jak vypadají vinice Barboursville ze vzduchu můžete vidět na následujícím videu.
Zdroj: dji.com – autorem textu v kurzívě je Jason Tesuaro