Seznámení s hexakoptérou Walkera Y100 DEVO 4

| Igor Vlahovič

Měl jsem možnost seznámit se s hexakoptérou Walkera Y100 DEVO 4 RTF. Záměrem bylo, krátce ji otestovat a seznámit vás s letovými vlastnostmi. Ne vše se ale zdařilo podle plánu.

Hexakoptéra Walkera Y100 DEVO 4 | Zdroj: droncentrum

Hexakoptéra Walkera Y100 DEVO 4 | Zdroj: droncentrum

Model se dodává v RTF provedení, v balení dostanete:

  • sestavený model s kamerkou a 6ti osým gyrem
  • vysílač DEVO 4 2.4 gHz
  • nabíječku
  • akumulátor LiPo 1S o kapacitě 1600 mAh
  • originální návod a český překlad
  • USB kabel pro připojení nabíječky
  • drobné nářadí

Model můžete ovládat dvěma způsoby. Jednak pomocí vysílače a nebo pomocí vašeho telefonu/tabletu, pokud si stáhnete zdarma aplikaci WK-iRemote (Android/iOS). V tomto případě pak můžete virtuálními ovladači řídit, fotit a natáčet. A co je hlavní – vidíte reálný náhled vaší kompozice (kamera disponuje Wi-Fi modulem – ten zprostředkovává přenos obrazu).

Párování s telefonem a první komplikace

Prvně jsem tedy chtěl otestovat let pomocí telefonu iPhone 5. Ten jsem si půjčil od kolegyně, která si model zakoupila a já jsem ji měl zaučit v letu a ovládání. Zde jsem narazil na problém. Spárování modelu trvalo neúměrně dlouho. Postup byl přitom jednoduchý.

Na telefonu se zapneme Wi-Fi, poté model a počkáme na vytvoření Wi-Fi sítě modelu. Posléze se připojíme a spustíme aplikaci. V ní pak potvrdíme START a dojde ke spojení. V horním liště menu pak vidíme informace o spojení, možnosti nastavení a mnoho dalšího.

První vzlet

Již při startu však nastal problém. Hexakoptéru je možné jedním tlačítkem nastartovat. Ta pak vyletí do metrové výšky a čeká na povely k letu. Dalším tlačítkem je možné přistát. Ovšem po aktivaci startu se Walkera Y100 DEVO 4 velmi pomalu startovala, nechtělo se jí vzlétnout. Jakoby nebyl nabitý akumulátor, avšak jsem si jist, že akumulátor byl dobit.

Když už se mi s hexakoptérou podařilo vzlétnout, chovala se krásně klidně. Bohužel reakce na virtuální ovládání mi nepřipadaly přesné. A hlavně, v letu došlo k výpadku spojení, které nebylo zpětně navázáno. Musel jsem tedy hexakoptéru vypnout a znovu vše spárovat, avšak i opětovné párování zabralo více času, než tomu bývá zvykem.

V aplikaci je možné hexakoptéru jedním tlačítkem přivolat zpět k sobě (na základě geomagnetického senzoru). Pak můžete využívat i funkci Follow Me. Tu jsem však také nemohl otestovat.

Let s dálkovým ovládáním

Pak jsem se tedy rozhodl pro let s klasickým vysílačem (dálkovým ovládáním). Ten má 4 kanály. Postup párování dle originálního i českého návodu byl následující:

  1. dát polohu plynu na vysílači do spodní polohy
  2. zapnout vysílač
  3. zapnout model

Po zapnutí modelu začala blikat červená dioda. Po cca 30 sekundách měla trvale svítit a tím by byl ukončen párovací proces. Ovšem ke spárování nedošlo, a to ani po opakovaných pokusech. Přitom návod nehovoří o potvrzování maximálních výchylek, jako u konkurenčních výrobků.

Když jsem na vysílači použil revers na kanál plynu a provedl opětovné párování s tím, že jsem vždy páčkou potvrdil maximální a minimální výchylky plynu, slyšel jsem poté pípání a potvrzování poloh. Jenže následně jsem přidával plyn tak, že z horní polohy jsem v podstatě ubíral plyn, což se vůbec nedalo použít a zjevně to tak být nemělo.

Nad tímto problémem jsme strávili celkem 4 piloti dost času. Pak jsme naznali, že se jedná o závadu testovaného kusu a že by měl být reklamován.

Další parametry hexakoptéry

Nicméně výrobce uvádí dobu letu kolem 15 minut, to je velmi slušný údaj.

Navíc je hexakoptéra vybavena IOC style řízením. Je tedy jedno, kam míří příď modelu a vy jej řídíte stále stejným způsobem tzn. bez změny směru orientace.

Model váží pouhých 150g a díky malým rozměrům je možné s ním létat i doma v pokoji. Jediné, co budete potřebovat pro zprovoznění modelu, jsou 4AA akumulátory do vysílače.

Jak vypadá ovládání hexakoptéry Walkera Y100 DEVO 4 pomocí mobilního zařízení můžete vidět na následujícím videu.

 

Komentáře (0)Vstup do diskuse