Dne 25.5.2015 jsem se rozhodl otestovat T2M Spyrit v dalším testu. Zajímal mne dosah RC soupravy, a to jak do dálky, tak do výšky. Samozřejmě za jasných pravidel a s ohledem na bezpečnost.
Nevyzpytatelný vítr
Než jsme ale stačili pořádně test provést, po vzletu do výšky zhruba 20 metrů se vítr postaral o to, že model malé kvadrokoptéry Spyrit nouzově přistál v koruně vzrostlého stromu. Přitom se létalo na volné louce. Ale na takovou vzdálenost již není vidět přesná poloha modelu. Myšleno jest, kde je příď a záď. Kvůli tomu je i řízení modelu obtížnější.
Když jsme s kolegou došli na místo nehody, stačilo dát více plynu a model jsme nejprve uslyšeli někde v koruně stromu. Posléze bylo vidět, jak létaly lístečky a že se na konci větve něco „vrtí“. Pak již nebylo těžké model přesně zaměřit kamerou i fotoaparátem.
A co nyní? Nejprve jsem vylétl s mým DJI Phantom 2 Vision + mezi stromy a obhlédl jsem místo přistání. Výška byla zhruba 15 – 18 m. Z toho bylo jasné, že na strom nikdo z nás nepoleze.
Spřádání plánů pro záchrannou operaci
Přijeli další kolegové a začaly se vymýšlet plány na sundání modelu. Padaly různé návrhy, kdy by se například na Phantom uvázala PET láhev a ta by se spustila na model a došlo by k jeho uvolnění. Nebo že se spustí provázek s háčkem…
Nakonec jsem ale přes internet vyhledal společnost Rasker.cz, která se zabývá rizikovým kácením stromů, a ta přislíbila, že mi model odborně vyprostí.
Následující den však začalo pršet a tak se vyprošťovací akce odložila. Protože i profesionálové musí mít pro svoji práci adekvátní podmínky.
O tom, jak záchranná akce dopadla, se dozvíte v následujícím příspěvku. Nebude chybět ani video záznam.
Test dosahu pak provedu ještě jednou, ale na volné a rozlehlé louce… Stromy v okolí či les není tím ideálním místem :-).