Vývoj dronů inspirovaný kolibříky

| Petr Minařík

Před deseti lety inspirovali kolibříci profesora Maruthi Akella a jeho spolupracovníky k vývoji dronu, který se bude pohybovat podobně a zároveň zvládne vnímat své okolí. Nyní se o Akellovy návrhy zajímá NASA, město Austin a Letectvo spojených států.

Kolibřík - ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Kolibřík – ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Akella vede tým vývojářů na Texaské univerzitě v Austinu. Původně tým studoval kolibříky. Akella byl však více fascinován jejich smyslovými schopnostmi než rychlostí – dokáží se totiž pohybovat s obrovskou přesností, aniž by naráželi do nějakých překážek. Tým tak pracuje na dronech, které budou mít podobné vlastnosti – vyhnutí se překážkám bez potřeby GPS nebo lidského operátora.

“Kolibříci jsou hranicí toho, co příroda dokáže,” řekl Akella. “Jsou to super-ptáci.”

Výzkumníci z projektu se nyní spojili s týmem z města Austin zabývající se záchrannou robotikou. V současné době je při nebezpečných situacích, jako jsou například lesní požáry, povodně nebo prohledávání nestabilních budou, nutné, aby záchranáři dané oblasti prohledali. Při pátrání po osobách jsou tak vystaveni velkému riziku. Drony by však měly pomoci při hledání po osobách právě při podobných situacích.

Drony z Austinu ve službách NASA

Vědci z NASA využívají drony z Texaské univerzity například při operaci IceBridge, která se již šest let zabývá mapováním změn v Arktidě a Antarktidě. Pro tyto účely byly a stále jsou využívány satelity, avšak jsou s nimi spojeny určité nevýhody. Nedokáží získávat tak kvalitní data.

Názorná ukázka průletu dronu pod židlí | Zdroj: video

Názorná ukázka průletu dronu pod židlí | Zdroj: video

Drony bývají vybaveny nejnovějšími video technologiemi a jsou velmi mobilní. Dokáží letět vysoko či snímat data v oblastech, které se nenadále mění (vlivem rychlého tání ledovců). Tyto drony dokáží měřit také teplotu, rychlost větru a posuny ledů.

NASA nedávno oznámila, že bude rekrutovat astronauty pro mise na Marsu. “Jedním z našich úkolů pro tyto mise bude vyvinout autonomní řízení a navigaci dronů,” řekl Akella. “Zařízení budou totiž tak vzdálená, že je nemožné, řídit je ze Země.”

“Společným znakem bezpilotních letounů je jejich dostupnost. Můžeme je postavit a trénovat,” řekl Akella. “Tyto schopnosti mohou vyřešit mnoho různorodých problémů.”

 

 

Zdroj: dailytexanonline.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse