DJI Phantom 3 – perfektní kvadrokoptéra za zajímavou cenu

| Petr Minařík

S dronem DJI Phantom 3 je vize leteckého fotografování zcela naplněna: DJI Phantom 3 je malá kvadrokoptéra s prvotřídní kamerou, téměř neomezenou nastavitelností a cenou takovou, že nevyžaduje žádnou novou kreditní kartu.

dji phantom 3 professional

Novinka DJI Phantom 3 Professional | Zdroj: DJI

Před pár lety se dostaly do oblak pouze bezpilotní letouny zarytých kutilů. Avšak s příchodem společnosti DJI na trh se situace změnila. Originální Phantom byla platforma, ke které jste mohli připevnit GoPro kameru. S příchodem Phantomu 2 Vision (osazený kamerou DJI) se stalo letecké fotografování vážnější záležitostí. Firma DJI začala právě od modelu Phantom 2 Vision vyvíjet i vlastní kamery a sofistikované aplikace pro pořizování záznamů. S příchodem Phantom 3 se však aplikace a kamera naprosto změnily.

Phantom 3 Professional a Phantom 3 Advanced

DJI Phantom 3 přichází ve dvou verzích: Phantom 3 Professional a Phantom 3 Advanced. Hlavní rozdíl je v kameře. Profesionální verze natáčí ve 4K rozlišení a 30 FPS, zatímco model Advanced natáčí „pouze“ v rozlišení 1920 x 1080 a 60 FPS. Profesionální verze stojí asi 35 tisíc Kč (38 tisíc s extra baterií). Verze Advanced stojí jen 28 tisíc Kč nebo 30 tisíc s extra baterií. (Odhadovaná výdrž baterie je asi 23 minut.)

dji phantom 3 advanced

Novinka DJI Phantom 3 Advanced | Zdroj: DJI

Jistě, modely Phantom 3 nejsou v porovnání s konkurencí šíleně levné. Avšak firma DJI si dobře nakročila k tomu, aby se jejich platforma Phantom 3 vyplatila, a to hlavně začátečníkům.

Výrazně vylepšená DJI kamera

Společnost DJI během let výrazně zlepšila technologii kamery. Před pár měsíci jsme měli možnost vidět, jak jejich práce přinesla ovoce, v podobě dronu Inspire 1 se 4K kamerou. Phantom 3 má v podstatě stejnou kameru s tím rozdílem, že u Inspire 1 jste ji nemohli oddělat.

dji phantom 3 kamera 4K

Vylepšená kamera s rozlišením 4K | Zdroj: DJI

Díky svému vývoji kamer je společnost DJI schopna odstranit některé slabiny kamer GoPro při leteckém snímkování. Co je nejdůležitější, nový Phantom 3 je schopen filmovat v 94° zorném poli. 170° čočka „rybí oko“ u GoPro je skvělá a nepochybně snímá perfektní záběry, avšak pokud chcete natáčet opravdu realistické nezkreslené video zpovzdálí, lépe vám poslouží užší zorné pole.

Vylepšené ovládání Phantom 3

Jako i u předchozího modelu, jsou Phantom i kamera řízeny ovládáním (v balení), nebo vaším telefonem či tabletem. Můžete ovládáním ovládat let i kameru, zatímco natáčíte a ladíte další nastavení DJI aplikace, která je dostupná pro iOS a Android. Avšak ne pro všechny Android zařízení. Zpočátku bude aplikace fungovat pouze na zařízeních Samsung Galaxy S5 a Galaxy Note III, Sony Xperia Z3, a rovněž také Nexus 7 a Nexus 9. Větší kompatibilita je již na obzoru, takže se nemusíte strachovat, že vaše zařízení zatím není na seznamu.

dji phantom 3 ovladani

Ovládání pro DJI Phantom 3 | Zdroj: DJI

I přes podobné ovládání/nastavení mobilního zařízení udělala firma DJI důležitá vylepšení, co se týče vnitřního fungování systému. U modelů Phantom 2 Vision bylo video z dronu do telefonu/tabletu řešeno telefonem nebo tabletem. Ovládání komunikovalo pouze s mechanickými komponentami dronu. Nyní ovládání řídí let a přijímá video z kamery. To znamená, že budete mít volnou Wi-Fi pro živé livestreamování videa tak, jak ho právě natáčíte. Ovládání je také spolehlivější než Wi-Fi. Znáte to.

Avšak funkčnost ovládání a aplikace je takřka nekonečně konfigurovatelná, abyste si je mohli přizpůsobit podle sebe. Můžete například změnit rychlost, jakou se kamera otáčí při jejím ovládání. Kromě toho, funkce kamery mohou být kompletně řízeny manuálně, a dokonce si můžete pohrát i s nastavením obrazu, jako je například přenosová rychlost v reálném čase.

Další vylepšení dronu Phantom 3

Konečným opravdu důležitým vylepšením DJI Phantom 3 je rozšířené satelitní sledování a vylepšená stabilizace. Venku používají DJI drony velmi přesnou satelitní polohu, aby sledovaly a stabilizovaly svoje letové cesty. Vedle GPS komunikuje Phantom 3 také s GLOSNASS družicovým polohovým systémem pro ještě větší spolehlivost a přesnost.

dji phantom 3 zespodu

Kvadrokoptéra Phantom 3 při pohledu zespodu. | Zdroj: DJI

Phantom 3 zahrnuje vizuální polohovací systém, který dává modelu Inspire 1 jeho tajemnou stabilitu. Vizuální polohování také znamená, že Phantom 3 je pravděpodobně první profesionální dron, se kterým můžete bezpečně létat i uvnitř. Nepotřebuje GPS, aby zůstal na místě. Ze zatím dostupných informací víme, že se Phantom 3 vznáší naprosto klidně a působí bezpečně i v případě, že s ním letíte v těsné blízkosti jednoho metru. Je to ohromující.

Pravděpodobně nejlepší částí těchto pokročilých funkcí je to, že je všechny můžete vypnout. I se všemi těmito funkcemi je dron určen pro masy lidí. I pokročilí piloti si přijdou na své – stačí vypnout mód začátečník.

To nejlepší nakonec – videa DJI Phantom 3

Jako první představení modelu společností DJI:

 

 

A ještě neuvěřitelný a skvělý příklad využití, které tento dron DJI Phantom 3 poskytuje:

 

 

Zdroj: gizmodo.com

Komentáře (3)Vstup do diskuse