Kompletní průvodce kvadrokoptérou Syma X5C Explorer

| Petr Minařík

Syma je jednou z nejlepších světových značek kvadrokoptér na trhu. Kvadrokoptéra Syma X5C Explorer je jejím nejprodávanějším dronem. X5C je nejprodávanější také na serveru Amazon. Disponuje kamerou a jeho cena se pohybuje kolem 1500 Kč. Pojďme se tedy podrobněji podívat na přehled vlastností.

kvadrokoptéra syma x5c explorer

Kvadrokoptéra Syma X5C Explorer | Zdroj: Symatoys

Základní vlastnosti Syma X5C Explorer:

 • 6osý gyroskop
 • schopnost vznášet se na místě
 • HD kamera
 • 100x rychlejší dálkové ovládání
 • stavebnicová konstrukce
 • možnost letu vevnitř i venku
 • váha 907 gramů

Pro stažení návodu klikněte zde.

Dálkové ovládání a rychlost kvadrokoptéry Syma:

První technologie, která stojí za zmínku, je dálkové ovládání. Uživatelé mohou otočením spínače určit, zda budou ovládat plyn levou nebo pravou rukou. Pro leváky, kteří častěji ovládají plyn pravou rukou, je to skvělá změna.

Vysílač pracuje v 2.4 GHz pásmu a perfektně padne do rukou uživatele. Bohužel AA baterie nejsou součástí, takže se ujistěte, že máte nějaké k dispozici, než půjdete létat.

Nevýhodou je, že ovládání dosáhne pouze na vzdálenost 50 metrů. Během testování byl dron schopen letět i za 50-metrovou hranici. Možná by zvládl i 100 m bez ztráty kontaktu.

ovládáni dronu syma x5c explorer

Dálkové ovládání dronu Syma | Zdroj: Symatoys

Za zmínku stojí fakt, že ovládání je oproti normálním technologiím superrychlé. V momentě, kdy pohnete joystickem, kvadrokoptéra ihned zareaguje.

S kvadrokoptérou Syma X5C Explorer budete schopni dělat množství manévrů, které by byly s levnějšími kvadrokoptérami nemožné.

Hbitost, rychlost a kontrola

Jak bylo zmíněno výše, kvadrokoptéra X5C Explorer je velmi hbitá. Můžete s ní snadno předvádět 360° salta. Díky menší velikosti sviští vzduchem relativně snadno, což vám umožní rychle bojovat s větrem nebo se vyhnout překážkám.

Vznášení se na místě je překvapivě stabilní, což u této cenové relace nebývá zvykem.

6osý gyroskop pomáhá stabilizovat stroj při nízkém až středním větru. Jelikož tento dron váží asi 907 gramů, neměli byste s ním létat ve chvíli, kdy venku fouká vítr o rychlosti 9 m/s a více. Každopádně i při rychlosti 4 m/s se dron Syma X5C Explorer ovládá poměrně snadno, a to i bez příliš potřebné stabilizace.

Stabilita i rychlost tohoto dronu jsou skvělými parametry pro piloty všech věkových kategorií.

Odolná, stavebnicová konstrukce X5C Explorer

Stavebnicová konstrukce je ideální, protože můžete snadno a rychle měnit součástky. Pro jakéhokoliv začátečníka je to skvělé, protože se očekává, že bude zpočátku často havarovat. Avšak i mistr tesař se někdy utne…

vrtule kvadrokoptéry syma

Chránič vrtule Syma X5C Explorer | Zdroj: Symatoys

Kvadrokoptéra Syma X5C Explorer je vybavena chrániči vrtulí, které je ochrání před poškozením při pádu. Zkušení piloti však často tyto chrániče sundávají, aby si prodloužili čas se strojem ve vzduchu.

A jak si dron vedl po havárii?

Mike Gortolev testoval výdrž dronu:

 • Nárazem do chodníku
 • Uvíznutím ve stromě
 • Náhodným přistáním v jezeře

Naštěstí stroj dopadl na okraj jezera, takže byl schopný ho vylovit. Mike nezačal testovat okamžitě, nejdřív nechal stroj vyschnout. O několik hodin později létal s dronem bez jakýchkoliv potíží. Dokonce i po nárazu do chodníku se vrtule ani konstrukce nezlomila. Nevyletěl s dronem sice nejvýše, kam mohl, ale čekal, že se tak malý dron rozbije – avšak nerozbil.

Slušná kamera

Kvadrokoptéra Syma X5C v žádném případě nedisponuje kamerou kvality GoPro. Co byste taky za cenu nižší než 1500 Kč čekali? I přesto je kamera velice slušná a kvadrokoptéra je prodávána i s 2 GB microSD kartou. Kartu si však pečlivě zkontrolujte. Někteří uživatelé uvedli, že na kartě našli obrázky z testovacích letů.

Rozlišení fotografií je nastaveno na 1280 x 720. Rychlost videa poté na 30 FPS.

syma x5c explorer

Syma X5C Explorer | Zdroj: Symatoys

Hodnocení Syma X5C Explorer uživateli

Uživatelé jsou s tímto dronem velmi spokojeni. Na Amazonu je přes 900 uživatelských recenzí (k březnu 2015) a většina z nich uvádí, jak šokováni byli z výdrže, rychlosti a ovládání této kvadrokoptéry.

Jsou tu však dva drobné problémy, na které si lidé stěžují:

 • Doručení: Mnoho zákazníků muselo dlouho čekat, než jim produkt dorazil (při nákupu z Amazonu).
 • Výdrž baterie: Nenajdete kvadrokoptéru, u které si lidé nebudou stěžovat na výdrž baterie. Sedm minut na tak malý produkt se zdá být celkem fajn. Výdrž baterie však můžete prodloužit výměnou za akumulátor o větší kapacitě.

Kvadrokoptéra Syma X5C Explorer je perfektní dron pro začátečníky. Není to sice žádný Phantom, ale za 1500 Kč nemůžete čekat víc. Pokročilá technologie ovládání zajišťuje delší komunikační vzdálenost a rychlejší přenos signálu.

 

 

Vznášení, výdrž a ovládání ve větru opravdu překvapí. Není divu, že je tento produkt bestsellerem a lidé chválí značku Syma.

Pokud jste zvědavi, jak si Syma X5C vede v akci, našem webu jsme zveřejnili testy dronu T2M Spyrit. Jedná se o stejný výrobek, jen s jinou značkou. Testy naleznete zde.

Nezapomeňte sledovat náš Facebook.

Zdroj: dronebly.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse