Drony sledují dělníky a pokroky na stavbách

| Petr Minařík

Kamery sledující staveniště nejsou ničím novým, avšak lidé, kteří mají na starost stavbu nového stadionu Sacramento Kings v Kalifornii, používají trochu vyspělejší technologii než obvykle.

Konstrukce nového stadionu v Sacramentu | Zdroj: video

Konstrukce nového stadionu v Sacramentu | Zdroj: video

Několik dronů vybavených kamerami řízených hlídkou společnosti zvané ImageInFlight, sbírá záběry staveniště, které jsou následně zkonvertovány do 3D obrázků. Tyto obrázky jsou poté prohnány softwarem vyvinutým týmem z University of Illinois, který je porovná s architektonickými plány a předchozími obrázky, aby se tak zjistil pokrok na stavbě. Touto metodou se dá snadno zjistit, jestli někdo není pozadu, případně která skupina pracovníků musí pracovat efektivněji.

Narušují drony soukromí dělníků?

Asi si dokážete představit, že být takto sledován dronem, může vzbuzovat pocity znepokojení. Jeden z vývojářů software, Mani Golparvar-Fard, však tvrdí, že kamery nebo lidé pozorující pokrok na stavbách, nejsou v tomto průmyslu ničím novým. “Ano, udělat tento proces autonomní je pro pracovníky něco nového,” řekl pro server technologyreview.com, “avšak je potřeba mít na paměti, že se nezkoumá opravdová efektivita pracovníků ale toho, jaké zdroje tito chlapi potřebují, aby byli efektivnější.”

Tým z University of Illinois pracuje také na crowdsourcing platformě. Ta by umožnila kategorizovat pracovníky v záznamu videa, aby bylo vidět, co dělají během své pracovní doby.

Krátký sestřih záběrů ze stadionu můžete zhlédnout na videu níže:

 

 

Zdroj: engadget.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV, video z dronu

Komentáře (0)Vstup do diskuse