Drony pomáhaly sbírat vzorky CO2 a methanu na ostrově Ascension

| Petr Minařík

Tým vědců a inženýrů byl schopen sbírat vzorky methanu a CO2 v odlehlém Jižním Atlantiku díky přepracované oktokoptéře. Výzkumníci z univerzit Bristol, Birmingham a University of London se nedávno vrátili z druhé cesty na ostrov Ascension v Jižním Atlantiku.

Doktor Rick Thomas vedle speciálně upravené oktokoptéry | Zdroj: birstol.ac.uk

Doktor Rick Thomas vedle speciálně upravené oktokoptéry | Zdroj: birstol.ac.uk

Vylepšení technologických postupů

Na základě svých zkušeností z minulého roku, přepracoval tým užitečnou přidanou zátěž oktokoptéry tak, aby byl schopen sbírat vzorky nejen methanu, ale i CO2 pomocí unikátního tlakového systému.

Doktoři Rick Thomas a Colin Greatwood společně pracovali na designu tohoto systému pro sbírání vzorků plynů, který jim významně rozšířil výsledky oproti jejich první výpravě.

Upravená oktokoptéra pro sběr vzorků CO2 a methanu | Zdroj: video

Upravená oktokoptéra pro sběr vzorků CO2 a methanu | Zdroj: video

Doktor Thomas, expert v technologii senzorů a operacích za hranicí vizuálního kontaktu s dronem, komentoval: “Je to fantastické rozšíření našeho existujícího systému, který nám umožňuje sbírat vzorky mnohem širšího množství plynu, než jsme před tím byli schopni. Ne pouze pro tento projekt, ale také pro budoucí projekty.”

V průběhu dvou týdnu provedl tým několik letů až do 2740 metrů a 910 m nad úrovní inverze, včetně dvou lokálních demonstračních letů. Za obě dvě výpravy zvládli přes 100 úspěšných letů a již nyní plánují další projekty.

Jim Freer, profesor hydrologie Bristolské univerzity řekl: “Technologie, kterou jsme v průběhu posledních 6 měsíců demonstrovali, jsou použitelné v širokém rozsahu různých problémů, od snímání životního prostředí po monitorování katastrof.”

Význam projektu

Profesor Euan Nisbet z University of London dodal: “Tento NERC (North American Electric Reliability Corporation) projekt byl proveden kvůli lepšímu pochopení rostoucích emisí methanu v atmosféře, která se v oblasti tropů jižní polokoule nachází od roku 2007. Od chvíle, kdy byl projekt zahájen, začal se vyskytovat další rychlý globální nárůst methanu v atmosféře, obzvláště v tropickém podnebném pásmu. Ostrov Ascensio a Britské ostrovy jsou perfektně umístěny ke studiu příčin vzrůstu úrovní methanu v atmosféře.”

Nisbet pokračuje: “Vzduch z tropické Afriky a Jižní Ameriky přechází přes ostrovy ve výškách nad 1500 m. Sběrem vzorků pomocí dronů, které mohou létat v tropických vzduchových hmotách, můžeme studovat zdroje metanu velmi široké oblasti v Africe a Jižní Americe. Analýzou Carbonu-13 v metanu, budeme schopni pochopit, odkud methan pochází. To nám pomůže v porozumění tomu, proč se zvyšují emise.”

Členové výzkumného týmu | Zdroj: video

Členové výzkumného týmu | Zdroj: video

Tým si našel čas také na prozkoumání Green Mountain, nejvyššího bodu ostrova. Zde pořídil letecké záběry kolonie ptáku pro lokální tým ochránců přírody.

Doktor Greatwood, bezpečnostní pilot a technický vedoucí, řekl: “Jsme potěšení tím, že jsme byli schopni pomoci a podpořit průzkum. Mimo to jsme také demonstrovali, čeho všeho lze s pomocí dronů dosáhnout.”

Výsledky projektu zaměřeném na pochopení zdrojů methanu, jeho rozdělení a příčiny proměnlivosti v jižním tropickém pásmu, budou prezentovány na schůzce AGU (American Geophysical Union) v prosinci 2015. Jedná se o vůbec největší setkání o Zemi a vesmíru na světě.

 

 

Zdroj: bristol.ac.uk

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse