V Londýně se bude stavět nejpokročilejší laboratoř pro vývoj dronů

| Petr Minařík

Nová laboratoř Brahmal Vasudevan za 1,25 milionu britských liber (zhruba 50 milionů korun) bude vybudována jako součást Královské univerzity v Londýně. Londýn tak investuje do další generace robotiky.

Návrh laboratoře pro vývoj dronů | Zdroj: Rob Siddall/Imperial College London

Návrh laboratoře pro vývoj dronů | Zdroj: Rob Siddall/Imperial College London

Konstrukce Brahmal Vasudevan laboratoře pro drony a létající roboty odstartuje v roce 2016 a bude vybudována na střeše budovy Královské univerzity. Jako jedna z mála na světě nabídne zázemí pro testování hybridních dronů, které se umí i potápět.

“Je to skvělá příležitost vytvořit nejmodernější zařízení nejen ve Velké Británii, ale i ve světě,” vysvětlil doktor Mirko Kovac, ředitel letecké laboratoře Královské univerzity, a dodává: “Právě teď je ten správný čas investovat do dronů, protože zařízení jako jsou smartphony jsou tak rozšířené, že technologie jako GPS čipy budou malé a levné, a budou se moci používat u dronů, které podnítily tento typ výzkumu.”

“Ve stejný čas si průmysl – napříč ropou a zemním plynem, vodou, zemědělstvím, energií, zdravím, reakcím na povodně, hledáním a záchranně – uvědomil, že drony mohou změnit tento byznys. Drony se vzdalují od armádního využití k civilnímu sektoru ke službám lidstvu.”

Vývoj nových motorů

Letová aréna bude otevřena v roce 2017 a díky skleněné konstrukci bude možné, vidět drony zvenčí. Přístupná střecha také poskytne prostor pro vzlétnutí/přistání při testování venkovních letů.

Laboratoř bude mít 16 vysokorychlostních 3D kamer schopných sledovat roboty za letu, a dalších 6 kamer bude pod vodou. Hrst univerzit po světě, včetně Bristolské univerzity a Massachusettského technologického institutu, mají podobné vybavení, avšak nová droní laboratoř v Londýně bude mít také odsávací systém.

Létající 3D tiskárna | Zdroj: Imperial College London

Létající 3D tiskárna | Zdroj: Imperial College London

“Je to unikátnost, která nám umožní zkoumat a testovat spalovací motory pro létající roboty, takže můžeme vyvíjet nové motory a principy pro roboty s použitím nebezpečných chemikálií,” řekl Kovac.

Nová laboratoř bude spojená s objektem pro “rychlé prototypování“. To výzkumníkům umožní tisknout drony na 3D tiskárně, což z tohoto centra vytvoří jedno z nejlépe vybavených center pro drony na světě.

Inspirace budoucích leteckých inženýrů

Kovacova laboratoř se 14 výzkumníky se nyní převážně zaměřuje na dva typy vývoje: drony pro konstrukci a opravy infrastruktury, včetně létající 3D tiskárny, která je v současné době na výstavě ve Science Museum (Londýn), a letecké-vodní roboty. Očekává se totiž, že by tyto hybridy mohly hrát důležitou roli v hledání a záchraně případně i dalších použitích.

Do laboratoře budou mít přístup i další výzkumníci univerzity, včetně studentů inženýrského studia mechaniky, elektroniky a leteckého inženýrství.

Peníze pro novou laboratoř jsou poskytnuty od Brahmal Vasudevana, absolevnta Královské univerzity a generálního ředitele jedné z předních asijských kapitálových firem Creador.

“Letecká robotika má obrovský rozsah použití a Královská univerzita je skvěle vybavena, aby hrála stěžejní roli v tomto rodícím se průmyslu,” řekl profesorka Alice Gast, prezidentka Královské univerzity. “Laboratoř Brahmal Vasudevan bude přehlídkou vynikajících schopností a inspirací budoucnosti pro letecké inženýry. Máme štěstí, že máme absolventy, kteří se zabývají podporou zkušeností studentů a udržují nás na čele objevu.”

Létající 3D tiskárna a další drony z dílny Královské laboratoře v akci:

 

 

Zdroj: theguardian.com

Kategorie: Aktuality

Štítky: Drony, UAV, Dron, 3DR

Komentáře (0)Vstup do diskuse