Parrot Bebob – test bezpečnostních funkcí

| Igor Vlahovič

Otestovali jsme pro vás bezpečnostní funkce Parrot Bebop Drone za pomocí Skycontrolleru. A jak to dopadlo?

Test proběhl opět na louce, daleko od zástavby. Poněkud foukal vítr a tak lehce ztěžoval natáčení a vyzkoušel stabilitu dronu pomocí GPS stabilizace.

Parrot Bebop twst bezpečnostních funkcí

Před vlastním letem jsem ještě ukázal a provedl předletovou přípravu. Ta se skládá z následujících kroků, které pak uvidíte i na záznamu:

– zapneme dron
– zapneme Skycontroller
– jedeme do nastavení telefonu a zapneme WiFi a počkáme na zobrazení připojení Bebop a  Skycontroller
– za dobrých podmínek se prvně připojí Skycontroller k telefonu a pak se spojí s Bebop dronem.

Pokud se tak nestane, musíte to provést ručně. A někdy to prostě trvá.
– pak je potřeba jít do nastavení a provést kalibraci geomagnetického senzoru, aby se dron zorientoval, kde je
– nastavíme maximální výšku letu. Tedy plný plyn nahoru a v mém případě pak maximální výška 10m. Více stoupat model nebude
– pak je možné začít let

Test funkce GoHome

Od začátku neprobíhalo vše, jak mělo. Po startu jsem odlétl cca 5m od sebe a poprvé zmáčknul tlačítko s označením domečku na ovladači Skycontroller. Nic se však nestalo.

Pak jsem restartoval model i Skycontroller a druhý pokus se podařil. Model se zvedl do výše cca 10m, otočil se přídí k Home Pointu a zahájil návrat. Díky větru nepřiletěl přesně a zastavil se cca metr a půl nad zemí mimo HP (cca 2m mimo něj). Ale nepřistál. Čekal na povel. Mohl jsem jej tedy převzít k řízení kdykoliv v letu a přerušit tento návrat. Přistání už bylo klasicky pomocí tlačítka Landing.

Test funkce EMERGENCY

Zde jsem nadlétl půl metru nad vysokou trávu a krátce zmáčknul tlačítko s dvěma červenými šipkami směřujícími dolů. Model se v mžiku vypnul a spadl bezvládně na zem. Chápu to jako tlačítko poslední záchrany. Ale jen v případě, že jej máte na řídícím signálu. Jinak může nastat problém.

 

 

Potom jsem chtěl znova vyzkoušet GoHome. Opět bez odezvy. Ale když jsme chtěli dolétat první akumulátor, pak se stala zajímavá věc.

Ve výšce cca 10m model přestal reagovat na řízení ze Skycontrolleru a nereagoval ani na mobilní telefon. Prostě se zcela ztratil řídící signál a nepomohl ani restart aplikace FreeFlight 3 a další postupy obnovení spojení jako dohlášení a opětovné přihlášení k síti. Ve WiFi spojení jsem viděl připojený Parrot Bebop, v aplikaci FreeFlight 3 nikoliv.

Takže naštěstí se model zastavil na místě, kde ztratil signál a držel pozici i ve větru. Toto chválím. Ale jak nyní dostat model na zem? Ovládání nereaguje, EMERGENCY nepoužijete, protože model neřídíte. Musíte čekat na to, až mu dojde akumulátor. Pak nakonec přistane a vypne motory.

Ale co když se v tuto chvíli nachází někde, kde nechcete (vodní hladina, propast apod.)? Pak jej stejně nemůžete přivést zpět nebo ho odklonit od místa přistání. Zbytek si můžete domyslet.

Takže při testu záchranných funkcí jsme narazili navíc na tento problém. Domnívám se, že funkce GoHome by měla fungovat vždy a to jak na ovladači, tak přes telefon. Následně jsem vyzkoušel GoHome funkci přes telefon (model říze jen telefonem). A opět to jednou nefungovalo.

Takže nyní se na tyto funkce a výpadky řídícího signálu více zaměříme. Jde o dost podstatnou věc při bezpečném řízení dronu Parrot Bebop.

Komentáře (1)Vstup do diskuse