Porovnání letových vlastností Parrot Bebop a Phantom DJI

| Igor Vlahovič

Pojďme se podívat na letové vlastnosti dvou kvadrokoptér a to Parrot Bebop Drone vs DJI Phantom 2 Vision + nové verze. Jedná se o dva naprosto odlišné drony, které vám však mohou nabídnout slušné letové vlastnosti. Záleží však na podmínkách pro let samotný. Každý z nich má svoje plusy a mínusy.

Už samotná velikost a váha modelů rozhoduje o jejich využití.

Větrné počasí

Parrot bebop je malá a lehká kvadrokoptéra, jejichž motory jsou výkonnostně slabší. A tak let s tímto strojem za silnějšího větru je dosti nepohodlný a ani GPS stabilizace polohy není 100%. Tedy model se snaží držet polohu, ale dosti po obloze driftuje. A tak let ve „stísněných“ prostorech bude pro mnohé problém. Naopak DJI Phantom 2 Vision + je větších rozměrů, váží také více a má ve výbavě silnější motory a účinnější vrtule. Proto je zde let možný až do 10m/s. Tehdy ještě model bojuje s větrem a nikam se nepohybuje. Stabilizace polohy je mnohem přesnější a ani silný poryv jej při dobrém nastavení (kalibraci) neodnáší z pozice. Nehledě na fakt, že pokud natáčím ve větrném počasí, Parrot má optickou stabilizaci obrazu a při silném větru je to znát. Phantom má 3osou stabilizaci na třech servomotorech a ta zajišťuje dokonale klidný obraz i ve větru. Nesmíme také zapomenout na vyšší spotřebu energie a kratší dolet.

Bezvětří dronu v bezvětří

Zde je to pro oba drony naprosto v pohodě. Jednak se velice dobře a pohodlně řídí, drží polohu a také je menší spotřeba energie. Když nemusí bojovat s větrem. Pak i video z Bebopa je pěkně stabilní a klidné. V této chvíli se dá pohodlně pořídit foto / video z obou strojů. To se pak liší pouze kvalitou samotnou.

Let dronu v hale

Tady má navrch Parrot Bebop. Je vybaven kamerou a sonarem, který do 3m nad zemí zajistí stabilizaci polohy. Let v halách, menších místnostech či venku bez GPS signálu je velmi pohodlný. Model je stabilní i při otáčení kolem své vlastní osy. Kam jej umístíte, tam na vás bude čekat. Pokud nastavíte režim HULL a ochranné oblouky, nemusíte se obávat kolize vrtulí s okolními překážkami. Phantom 2 Vision + takové vybavení nemá. A tak přes své rozměry může létat i  menších prostorách, ale pouze v režimu ATTI bez stabilizace polohy. Takže ve výsledku sice model vzlétne a na oko drží pozici, ale pak se sám může začít pohybovat a vy musíte jeho směr korigovat. Nelze jej při letu bez GPS nechat bez dozoru. Bezpečnost letu uvnitř zvýšíte použitím ochranných oblouků.

dron Parrot Bebop a DJI Phantom

Vlastní řízení dronů

Tak zde Parrot můžeme ovládat pomocí mobilního telefonu / tabletu na virtuálním ovladači. Anebo pomocí Skycontrolleru. Tam pak přecházíme na klasické řízení pomocí kniplů. DJI Phantom se řídí pouze pomocí páčkového (kniplového) vysílače. Řízení na klasickém vysílači je vždy pohodlnější, přesnější a jistější. Řízení Phantom 2 Vision + je naprosto přesné a intuitivní. I velikost samotného vysílače je ergonomicky dobře vyřešena. Řízení Parrota přes mobilní zařízení je dobré spíše kvůli mobilitě a například pro ukázkový let v místnostech, kde vám stroj třeba kvůli větru cestuje po obloze. Problém je v tom, že pokud pustíte prstem virtuální ovladač, pak je potřeba se podívat na ruce a opět vše správně „chytit“. A ztrácíte tak vizuální kontakt se strojem. Pokud ovládáte Parrot přes Skycontroller, ovládání je přesnější, máte k dispozici pohodlně i další funkce. Sice ovládání náklonu kamery vám může činit problémy, díky pozici ovladače. Ale jinak je to opravdu mnohem příjemnější. Ovšem oproti vysílači pro Phantom, tento je robustní, těžší a bez popruhu na krk se neobejdete. Takže cestování s touto sestavou již nebude tak pohodlné.

Když se vrátím ke stabilitě. S tou souvisí bezpečnost a viditelnost stroje. Zatímco Parrot vidíte pouhým okem do cca 130m (záleží ne počasí), pak Phantoma uvidíte na vzdálenost jednou tak delší. Navíc Parrot není nijak osvětlen (Phantom má pro komunikaci diody na spodních ramenech) a tak jste u Parrot ovládání na delší vzdálenost závislí pouze na informace z vašeho telefonu / tabletu. Let večer s Parrotem si tak nedovedu představit.

Komentáře (0)Vstup do diskuse