Dron překonal kanál La Mache

| Petr Minařík

Za jednu z největších slabin dronů je považována krátká doba letu, z čehož následně plyne i ne příliš dlouhá vzdálenost, kterou mohou drony překonat. 23. 2. 2016 se však jednomu britskému pilotovi podařilo zapsat se do historie.

Už od začátku bylo jasné, že kanál La Manche nebude možné překonat běžně dostupným dronem, ale bude třeba postavit vlastní dron. Richard Gill se svým týmem Ocuair sestavil kvadrokoptéru, která při zdárném pokusu o přelet kanálu vydržela ve vzduchu 72 minut. 

Kanál La Manche — místo rekordů

Kanál La Manche, též zvaný jako Lamanšský průliv, je znám jako místo, kde lidé lámou rekordy. Už od 19. století se kanál snažila překonat spousta plavců. Mnozí byli neúspěšní, někteří se však zapsali do historie. Vzpomeňte si například na Františka Venclovského nebo Yvettu Hlaváčovou.

Při pokusu překonat toto slavné místo pomocí dronu byl kromě samotného pilota přítomen také jeho tým. Dron pojmenovaný jako Enduro vzlétl v severní Francii. Odtud byl následně posádkou sledován z motorového člunu až do své cílové stanice — Dover, jihovýchodní Anglie. Dron nakonec překonal vzdálenost 35 kilometrů za 72 minut. 

Jak uvidíte z videa níže, Richard Gill i celý jeho tým Ocuair byli nadšeni. Gill následně dodal: „Bylo to opravdu složité, avšak nyní jsem v sedmém nebi díky tomu, co jsme dnes dokázali.“ Rekord byl uznán také komisařem Simonem Vaiteviciusem z British Model Flying Association, který poznamenal: “Tento rekord je z hlediska budoucí aktivity s drony, jako je doručování pomocí dronů a podobné věci, velmi důležitý, protože je důkazem, že drony je možno spolehlivě využít i při letech na dlouhou vzdálenost.” 

Záznam z úspěšného překonání kanálu La Manche dronem si prohlédněte níže.

 

 

Na následujícím videu můžete vidět průběh plánování a příprav. 

 

 

Kategorie: Aktuality

Štítky: Dron, La Manche

Komentáře (0)Vstup do diskuse