Drony budou pomáhat při hledání nevybuchnutých bomb v Laosu

| Petr Minařík

Drony jsou více než jen létající roboti navrženi pro komerční využití. Přes některá přetrvávající podezření zákazníků byly bezpilotní letouny vyvinuty pro dobrou věc. Mohou pomoci při záchranných misích, procházet těžké oblasti a dokonce i uhasit požár. Nová mise firmy ArchAerial se sídlem v Austinu by teoreticky mohla zachraňovat životy ve válkou postižených regionech, které jsou náchylné k smrtelným nehodám způsobených nevybuchnutými bombami.

technologie lidar

LiDAR | Zdroj: ArchAerial

Firma ArchAerial, zabývající se leteckým snímkováním, už vyvíjí multirotorový letoun pro zemědělské mapování, akademický výzkum a archeologické průzkumy. Šéf firmy, Ryan Baker, na SXSW konferenci oznámil, že firma plánuje nasadit prototyp, který pomůže mapovat válečné bunkry a strategie, k nalezení nevybuchlých bomb v oblastech historicky zpustošených válkou.  Humanitární dron, v podstatě oktokoptéra, by byla vybavena zařízením LiDAR, což je technologie pro dálkový průzkum, která mapuje zemský povrch s vysokou přesností. Pokud mise půjde tak, jak se plánuje, budou lidé v oblastech ochránění od stoupnutí na nevybuchnutou bombu.

První mise společnosti bude v Laosu, což je země doslova zjizvená válkou ve Vietnamu. Armáda Spojených států zde během 9 let svrhla 2 miliony tun výbušnin, tím se z Laosu stala nejvíce bombardovaná oblast světa. O půl století později se odhaduje, že se v oblasti nachází 80 milionů bomb o velikosti basebalového míčku, které nadále ohrožují životy civilistů.

Zdroj: engadget.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, UAV, Oktokoptéra

Komentáře (0)Vstup do diskuse