Drony slouží Matce přírodě

| Petr Minařík

Využívat novou technologii k ochraně životního prostředí a uspořit čas i peníze. Přesně to je cílem skupiny výzkumníků ze Španělska. Ti nyní pracují na projektu, kteří se zaměřuje na řízení populace španělských kozorožců pomocí dronu.

Ilustrační foto - kozorožec | Zdroj: pixabay.com

Ilustrační foto – kozorožec | Zdroj: pixabay.com

První testy se odehrály již v květnu v přírodní rezervaci El Torcal. Byly zde nasazeny dva drony, které sbíraly data, jež vědcům následně pomáhala učinit rozhodnutí o tom, kam směřovat prostředky z EU.

“Drony dokáží vidět více zvířat než technici, kteří chodí pěšky, a pokryjí také větší oblast. Po natáčení dokážeme analyzovat závěry a získáme tak lepší výsledky,”  vysvětlil Ricardo Salas, který je jedním z lidí za touto iniciativou. Podle něj je toto využití dronů vůbec první svého druhu.

Při tradičním sčítání byl problém v tom, že kozorožci před lidmi utíkali. U dronů tento problém odpadá, pokud drony letí v dostatečné vzdálenosti. Mimo sčítání využívají výzkumníci drony také k tomu, aby zahnaly kozorožce do určitých míst, která jsou pro vědce zajímavá.

Ušetření prostředků

Metody s využitím dronů šetří čas i peníze. Mimo to jsou výsledky efektivnější a přesnější. Proč však vůbec vědci kozorožce studují? Tento druh kozorožců je totiž velmi náchylný na nemoci (především svrab). Výzkumníci tedy chtějí mít přehled o tom, jak se tento druh dále vyvíjí, a zda nehrozí jeho vyhynutí.

“Problém s odhadováním populace divokých zvířat závisí na mnoha okolnostech, které mohou měnit výsledky. Tímto systémem jsou například eliminovány chyby způsobené člověkem,” vysvětlil Antonio Arenas, vedoucí infekčních nemocí na fakultě Veterinary Faculty of Cordoba.

“Pokud budeme schopni stanovit kritéria pro sčítání pomocí dronů, otevře nám to nespočet možností,” řekl.

Využívané drony a budoucnost projektu

Vědci využívají drony půjčené společností Airdronerc vybavené kamerami s vysokým rozlišením a multispektrálními kamerami. Drony mají na starost piloti Saul Matthew a Roberto Raselló. Pro ně je  sledování divokých zvířat pomocí dronů také premiérou.

Projekt by měl probíhat ještě několik následujících měsíců. Pokud vše půjde dobře, budou lidé v této oblasti vídávat drony mnohem častěji.

 

 

Zdroj: surienglish.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse