Seznamte se se žáruvzdorným dronem FAROS

| Petr Minařík

Požáry ve výškách mohou být velmi nebezpečné, obzvláště díky tzv. efektu komínu. Vzpomeňte si na nedávný požár mrakodrapu v Dubaji. Pro hasiče bývá v těchto situacích obtížné dostat se k plamenům. Proto se v korejském institutu Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) rozhodli, vyvinout dron, který bude požáru vzdorný a bude umět “lézt” po stěnách.

 Dron FAROS při demonstraci žáruvzdornosti | Zdroj: video

Vlastnosti dronu FAROS

Dron FAROS byl vyvinut proto, aby co nejrychleji vypátral zdroj požáru a pomohl nalézt lidi uvězněné ohnivým peklem. Název vznikl ze zkratky Fireproof Aerial RObot System. Dron bude využíván při průzkumech budov, které zachvátil požár, před tím, než do budovy vstoupí hasiči. Tím se ušetří čas a minimalizuje se riziko jejich zranění.
FAROS dokáže létat plně autonomně díky 2D laserovému skeneru, výškoměru a inerciální měřící jednotce, která se skládá z akcelerometrů a gyroskopů. Tyto senzory také umožní odhadnout pozici dronu v budově.

Schopnost lézt po stěnách

V situacích, kde je trasa letu částečně blokována, se FAROS nakloní na stranu a přitiskne se ke zdi. Díky vrtulím na zdi zůstane “přilepen” a může se dále pohybovat.
Využitím termální kamery společně s se systémem zpracování obrazu, může FAROS detekovat lidi a bod vzplanutí (pokud není příliš daleko). Všechna tato data jsou následně zasílána zpět hasičům.

Žáruvzdornost

K čemu by však byl takto vybavený dron, kdyby nebyl žáruvzdorný? Dron je obalen aramidovým pláštěm, který chrání elektrické a mechanické součástky před poškozením plameny. Mezi touto vrstvou a samotným dronem se dále nachází termoelektricky chlazená mezera. Tím je jádro dronu izolováno od intenzivního žáru. Dron odolá teplotám až 1000 °C po dobu zhruba jedné minuty.
Jak dron funguje v akci se podívejte na následujícím videu.

Zdroj: gizmag.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Kvadrokoptéra, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse