Impregnace kamery a gimbalu

| Igor Vlahovič

V dnešním článku se podíváme na to, jak ošetřit kameru a gimbal dronu DJI Phantom impregnačním přípravkem Nanoprotech Electric. Následující postup se dá samozřejmě použít i na gimbal jiné produkce a teoreticky i na kamery. Ale v každém případě pozor na záruční podmínky. Pokud rozděláte a nanesete Nanoprotech Electric, zřejmě přicházíte o záruku. Proto se impregnace proti vlhkosti, oxidaci doporučuje u zařízení po záruce.

Gimbal před ošetřením impregnací | Zdroj: droncentrum

Gimbal před ošetřením impregnací | Zdroj: droncentrum

Musí postupovat velmi opatrně, bez násilí a nanášení s citem. Nejlepší je nanést malé množství přípravku na místo určení a lehce rozetřít štětečkem.

Postup impregnace

Gimbal a kamera jsou složitá zařízení s malými šroubky. Pozor na ztracení některého z nich. Dále je pak v gimbalu i kameře použit flex kabel. Ten se může při neopatrném zacházení přerušit. V některých případech není nutné rozdělávat danou část. Stačí pouze prostříknout danou součástku.

Osobně jsem postupoval následujícím způsobem:

Prvně jsem rozdělal zadní kryt gimbalu (povolí se tři šroubky) a opatrně jsem sejmul kryt. Pak jsem provedl impregnaci. Opatrně jsem udělal i druhou stranu řídící desky. Ale pozor na flex kabel. Můžete jej klidně i opatrně odpojit, ale není to nutné.

Zadní strana gimbalu | Zdroj: droncentrum

Zadní strana gimbalu | Zdroj: droncentrum

Dalším krokem bylo ošetření všech třech servo motorů. Zde stačí pouze prostříknout lehce vinutí a otřít zbytek tekutiny. V těchto místech není nutné rozdělávat tělo gimbalu.

Ošetření elektroniky | Zdroj: droncentrum

Ošetření elektroniky | Zdroj: droncentrum

Následovala horní část závěsu. Zde se musí povolit čtyři šroubky a vysunout krytka elektroniky. Potom se povolí lehce dva šroubky držící řídící desku a lze opět prostříknout desku shora a pak štětečkem rozetřít Nanoprotech na druhé straně. Nezapomeneme na USB port a porty pro připojení kabelů.

Nanášení produktu Nanoprotech na elektroniku gimbalu | Zdroj: droncentrum

Nanášení produktu Nanoprotech na elektroniku gimbalu | Zdroj: droncentrum

Na úplný závěr dojde k demontáži kamery samotné. Zde se povolí čtyři šroubky a dostanete se k řídící desce kamery. Můžete povolit další čtyři černé šroubky a sejmout destičku. Ale POZOR! Dostáváte se k optice a zde jsem vůbec prostředek nenanášel! Hrozí poškození objektivu.

Optika gimbalu | Zdroj: droncentrum

Optika gimbalu | Zdroj: droncentrum

Poté jsem dokonale otřel celý smontovaný gimbal s kamerou, umístil jej zpět na koptéru a vyzkoušel jeho funkčnost. Vše fungovalo, jak mělo. Práce je hotová.

Nepředpokládám, že s modelem přistanu do vody. Ale nyní je chráněn zcela jistě proti nepřízni počasí. Především vlhkosti a následné oxidaci.

Jak probíhal proces impregnace, můžete vidět na videu níže.

 

 

Kategorie: Články

Štítky: Dron, DJI Phantom, DJI

Komentáře (0)Vstup do diskuse