Čína zpřísnila kontroly exportu dronů a superpočítačů

| Petr Minařík

Čína omezuje export některých dronů a výkonných počítačů v zájmu národní bezpečnosti, s navrhovaným nařízením byla také navržena kontrola elektronických plateb.

Nové činské kontroly by neměly zasáhnout průmysl s komerčnímy drony | Zdroj: pixabay.com

Nové činské kontroly by neměly zasáhnout průmysl s komerčnímy drony | Zdroj: pixabay.com

Čína bude pro export dronů a superpočítačů považovat po firmách, aby se registrovaly. Podle státních médií se tím tak Čína ujistí, že firmy “neohrožují národní bezpečnost”.

Od 15. srpna budou muset výrobci některých výkonných dronů a počítačů poskytovat technické detaily úřadům, aby získali licenci před vývozem, říká agentura Xinhua.

Komerční drony by neměly být ohroženy

Nové regulace z Ministerstva obchodu a Generální celní správy jsou mířeny zejména na drony, které dokáží létat déle než hodinu při výškách nad 15320 metrů.

Podle novin China Daily, exportovala Čína v prvních pěti měsících 160 tisíc dronů (v hodnotě téměř 3 miliard korun), což je meziroční vzrůst o 70%.

Vedoucí čínský výrobce dronů firma DJI potvrdila, že její produkty “nebudou těmito novými kontrolami” ovlivněny.

Kontroly zasáhnou i superpočítače

Čína také zpřísňuje kontroly na vývoz superpočítačů. Vypadá to však, že si udrží náskok před svými rivaly USA a Japonskem, se svým superpočítačem, který zvládá 33,86 petaflops, což jsou kvadriliony operací za sekundu.

Zdroj: zdnet.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse