Jak mi uletěl dron Phantom 2 - pátrací akce

| Igor Vlahovič

Po ztrátě kvadrokoptéry jsem neměl iluze o jejím nálezu. Myšlenka, že se vracela na místo vzletu, byla jen teorie. Prakticky mohl model letět úplně jinam, a také přesnost návratu mohla mít odchylku.

organizování hledání dronu dji phantom 2

Organizování skupinky pátrající po ztracené kvadrokoptéře Phantom 2 Vision +

Nicméně kolega Antonín po sdělení instrukcí o nehodě hned v pondělí zajel na místo posledního známého místa a kus prostoru sám ohledal. Navíc přijel zcela dobrovolně až od Ostravy. Bylo však horší počasí, takže po dvou hodinách neměl úspěch. Tehdy jsem zde přijel i já a Luděk. Ale jednalo se stále o velký prostor a nás bylo málo. Pomyšlení, že model může být kdekoliv v okruhu cca 1 km, bylo deprimující. Kluci za pomoc nic nechtěli.

1. pátrací akce 28.2.2015

Na sobotu 28.2.2015 se dohodla pátrací akce. Ale bohužel se nesešel dostatečný počet lidí. Já jsem navíc onemocněl, a tak nakonec na akci byli jen Antonín s dcerou a Luděk. Ten díky ztížené pohyblivosti pomohl pouze průzkumem terénu dalekohledem a letem nad danou oblastí se svým strojem. Antonín s dcerkou prošli celou možnou trasu dronu, a to od HOME POINTU na místo posledního zápisu přes GPS modul. Bohužel hledání bylo bez výsledku. Několikrát oba aktéři zahlédli bílou skvrnu v lese nebo na stromě. Ale jednalo se o cokoliv jiného, jen ne o model kvadrokoptéry Phantom. Já jsem však byl vděčný všem, kteří tuto akci podpořili. A hlavně že oba kluci přijeli na své vlastní náklady.

Já jsem začal uvažovat o prodeji zbytku vybavení, protože jsem již neuvažoval o další pátrací akci. Ale Antonín stále věřil, že se model najde. Že tam někde je. A tak sám o své vlastní vůli opět na facebooku svolal další akci. Akci číslo 2. Zde přijeli kolegové z Prahy, Zlína, Ostravy, Kuřimi.

2. pátrací akce 7.3.2015

Akce se konala 7.3.2015. Strategie byla přesně daná. Udělala se rojnice, a ta začala systematicky prohledávat nejdříve místo posledního záznamu modelu. Udělaly se mezery mezi hledači cca 5 metrů a stoupalo se k první vrstevnici. Můj otec se odebral poněkud jiným směrem. Což mě udivilo. Za chvíli již zmizel z našeho dohledu.

hledání dronu skupinové foto

Hledači, kteří se sešli 7.3.2015, aby nakonec našli ztracený Phantom 2 Vision +

Já nastartoval kvadrokoptéru Antonína a začal nadlétávat nad vzrostlé smrky. David s Luďkem jeli na palouk, kde chtěli společně prohledat další místo kolize s vysokými stromy. Honza šel prohledávat s dalekohledem další místo letu a kolize.

Uběhlo cca 30 minut od začátku pátrací akce a mně zazvonil telefon. Volal můj otec a sdělil mi, že našel havarovaný model. V tu chvíli jsem byl ve vzduchu a úplně zapomněl na model nahoře… Byl jsem konsternován. Ale stroj byl stabilní, držel pozici, a tak jsem bezpečně přistál.

Ihned jsme odvolali kolegy z pozic, aby se vrátili na základnu. Naše skupina čekala na příchod nálezce, který ihned referoval o místě nálezu. Nakonec jsme se vydali na místo samotné. Tam se vše konzultovalo a podařilo se najít i akumulátor a kryt z lokátoru GPS. Model byl však skoro 10m od místa dopadu. To jsme zjistili ze záznamu kamery. A tak po dobu 14 dnů si s modelem hrála zřejmě zvěř. Kolem byly i stopy.

Zjištění způsobených škod aneb ověření pevnosti konstrukce dronu

První ohledání modelu proběhlo hned na místě. Model nešel zapnout ani s novým akumulátorem. Korpus modelu nebyl poškozen, ale bylo vidět těžké poškození dvou motorů, které chtěly snad ukroutit celý model. Spodní část plastového ramena bylo zatavené. Samozřejmě po pádu byly dvě vrtule zlomené. Model je opatřen pojistkou, takže pokud je někde zkrat, nezapojí se.

Vzhledem k tomu, že kamera nebyla při pádu poškozena, můžete se podívat na video, které všechny okamžiky nehody zachytilo:

 

 

Po příchodu na parkoviště jsme zhlédli záznam z letu a viděli chování modelu. Ten se velmi rychle po ztrátě signálu přepnul do FAIL SAFE režimu a jal se letět pryč. Ovšem ne směrem na HOME POINT, ale skoro o 30° jiným směrem. Takže jen štěstí pomohlo, že otec vybočil z kurzu a zašel si díky lesní školce. A dalším faktem byl stoupající terén s vysokými stromy, které se postavily modelu do cesty. Jinak by model letěl dále do míst, kde jsme již neměli v plánu hledat.

Takže to vypadá na selhání autopilota, který špatně vyhodnotil data z letu. Dále byla zajímavá ztráta obrazového i řídícího signálu na poměrně krátkou vzdálenost. Ale pravdou je, že mezi modelem a vysílačem se objevila překážka v podobě vzrostlého stromu.

Konec dobrý, všechno dobré

Potom jsme zašli na louku a oslavili letem úspěšný den. Nakonec jsme zajeli na společný oběd.

Na závěr jsem poděkoval všem, kteří přijeli na tuto akci, a to opět bez nároku na kompenzaci. A já poznal několik dobrých přátel, které jsem znal do té doby jen z Facebooku.

Potom jsem se vrátil s rodinou a Antonínem k nám domů a zde jsme havarovaný model zcela rozebrali a zjišťovali vzniklé škody. Jestli vás zajímá, co se stane s Phantomem po pádu z výšky korun stromů, nenechte si ujít příští poslední díl této minisérie.

Seznam všech článků série:

Jak mi uletěl dron Phantom 2 – příběh z Moravy
Jak mi uletěl dron Phantom 2 – pátrací akce
Jak mi uletěl dron Phantom 2 – způsobené škody
Jak mi uletěl dron Phantom 2 – oprava

Komentáře (0)Vstup do diskuse