Kolaps projektu ZANO - kdo za to může?

| Petr Minařík

Kampaň autonomní kvadrokoptéry ZANO se stala nejpopulárnějším evropským projektem, co se dronů týče, na stránkách kickstarter.com. Od zhruba 12 tisíc lidí se vybralo v přepočtu okolo 86 milionů Kč. Zdálo se, že všechno jde až nějak moc hladce. Avšak teprve do nedávna.

Selfie kvadrokoptéra Zano | Zdroj: flyzano.com

Selfie kvadrokoptéra Zano | Zdroj: flyzano.com

Svět dronů totiž obletěla zpráva o totálním kolapsu projektu ZANO. Z vyjádření zodpovědných lidí z Torquing však nebylo jasné, co s penězi stalo. Sériová výroba dronu nezačala a až na pár výjimek, se tedy téměř nikdo z přispěvatelů nedočkal funkční kvadrokoptéry ZANO. A ti, kteří se dočkali, byli velmi zklamáni. Nedostali totiž to, co jim výrobce sliboval. Nefungovaly autonomní módy ani řízení pomocí gest.

Začíná vyšetřování

Nyní Kickstarter najal nezávislého žurnalistu, Marka Harrise, aby zjistil, co se vlastně stalo. Harris prohlásil, že byl pověřen Kickstarterem, aby projekt vyšetřil “od založení po současnost”. Měl by zjistit informace a alespoň trochu osvětlit selhání projektu. Podle předběžných informací by měl mít Mark Harris zprávu hotovou někdy v polovině ledna. Harris dále doplnil, že se bude soustředit také na roli Kickstarteru v projektu.

Mluvčí Kickstarteru prohlásil:

“Je v pořádku, že se lidé na Kickstarteru snaží prosadit své nápady a selžou, na druhou stranu ale očekáváme jejich upřímnost a transparentnost. Přispěvatelé na projekt ZANO si zaslouží informace o tom, co se stalo. Proto jsme najali Marka, aby vytvořil nezávislou zprávu. Jeho zpráva by měla sloužit také širší komunitě. Obzvláště vývojářům hardware, kteří řeší ambiciózní projekty.”

Neplánuje se, že by mělo být lidem vyplaceno nějaké odškodnění. Ti proto na protest založili petici, kde se domáhají navrácení peněz. Petici podpořilo na 2 tisíce lidí.

Zdroj: bbc.com

Komentáře (0)Vstup do diskuse