Muž taserován kvůli létání s dronem v Havajském národním parku

| Petr Minařík

Travis Sanders byl se svojí rodinou v národním parku Hawaii Volcanoes, když byl taserován kvůli tomu, že si chtěl pořídit nějaké záběry lávy malým dronem. Sanders si hleděl svého a letěl se svým dronem nad lávové jezero, když v tom jej zadržel park ranger (v podstatě hlídač parku nebo hajný), který mu řekl, aby s dronem přistál.

dron Parrot Bebop a DJI Phantom

Ilustrační foto | Zdroj: droncentrum

V USA je zakázáno létat s dronem v národních parcích, což Sanders nevěděl. Co přesně se stalo poté je předmětem mnoha diskuzí. Ranger říká, že se Sanders snažil utéct a tak jej taseroval, protože se choval nepředvídatelně.

“Podezřelý byl velmi nepředvídatelný a velmi neukázněný, a podle rangera ve službě národního parku bylo velmi nejasné, jaká by mohla být jeho další akce. Bylo potřeba tohoto jednotlivce zastavit,” řekla Jessica Ferracane, z národního parku Hawai Volcanoes, pro Hawaii News Now.

Dle Sanderse to bylo jinak

Každopádně Sanders řekl rangerovi, že nemá žádný průkaz totožnosti a jednoduše odešel.

“Ranger zněl velmi naštvaně, velmi konfrontačně, jakoby se chtěl prát. Já jsem se v jeho blízkosti nechtěl zdržovat. Jen jsem mu řekl, že nemám průkaz,” řekl Sanders pro Hawaii News Now.

Avšak Randy Horne, očitý svědek incidentu, vnesl do případu jasno.

“Slyšeli jsme někoho křičet: ‚Zastav! Zastav!‘ a viděli jsme toho chlápka běžet přímo kolem nás. Ranger mu byl v patách a chlápek nezastavoval,” řekl pro Hawaii News Now.

Randy dodal, že když Sanders po taserování spadl na zem, začaly z jeho těla létat modré jiskry. Podle Randyho bylo použití taseru rangerem “přehnané”.

Piloti dronů jako narušitelé zákona

Tento případ není první, kdy někdo s dronem porušil právo. Například minulý rok byl zadržen muž, který se svým dronem havaroval v New Yorku a málem trefil chodce. Další dva muži byli zatčeni poté, co se svým dronem létali příliš blízko policejní helikoptéry.

Federální letecká správa tedy v únoru navrhla sérii regulací, aby limitovala piloty dronů, kteří nyní mohou létat do výšky 150 metrů maximální rychlostí do 160 km/h.

Mnoho výrobců dronů také v současné době implementuje software, který zastaví dron před vlétnutím do určité oblasti, jako například v blízkosti Bílého domu nebo letišť.

 

 

Zdroj: rt.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (0)Vstup do diskuse