Kvadrokoptéra Phantom FC40 upravená na létající ohňostroj

| Igor Vlahovič

Dne 13.11.2015 se konala další zběsilá akce. Postupně se v mé hlavě rodí nápady na další testy a možnosti využití kvadrokoptér Phantom v praxi. V návaznosti na modelovou řadu DJI Phantom FC40 (Phantom 1), jsem se rozhodl z tohoto dronu udělat létající ohňostroj.

Pyro akce, která proběhla nedaleko Brna | Zdroj: droncentrum

Pyro akce, která proběhla nedaleko Brna | Zdroj: droncentrum

Ano, je tomu tak. Vím, že tento základní dron řady Phantom si toho nechá líbit opravdu hodně. Snese poměrně drsné zacházení. Ale co bude říkat na to, až na něj připevním ohnivé fontánky nebo světlice? Jak se bude chovat v letu a navíc v manuálním režimu? Zvládnu s ním večer provádět akrobatické kousky, a ještě s efekty na obloze? Jaká bude celková orientace?

Přípravy na show

Ve vzduchu viselo mnoho otazníků a abychom dlouho nečekali na odpovědi, nakoupil se potřebný arzenál v obchodě se zábavní pyrotechnikou a bez dlouhých příprav se šlo do akce.

Když jsem objednával výbavu přes internet, netušil jsem, jaká je její reálná velikost. Ale při osobním seznámení jsem musel poněkud přehodnotit situaci a změnit sortiment. Jinak hrozilo, že by to opravdu Phantom nemusel přežít.

Nakonec jsem zakoupil 4 ks fontán, které hořely cca 30 sekund a jednu světlici zelené barvy. Její efekt trval asi 2 minuty.

Sraz na místě konání byl před 20. hodinou. Lokalita se musela vybrat tak, aby byla zajištěna bezpečnost. Proto opět padla volba na louku nedaleko Brna směr Ochoz u Brna.

Testovací let bez zapálené světlice

Dále jsme měli vyhrazen prostor pro samotný let. Všichni ostatní stáli opodál. Při startu již se zapálenou zápalnicí jsem letěl od diváků a nahoru, abych eliminoval nebezpečí.

Uchycení světlice k dronu | Zdroj: droncentrum

Uchycení světlice k dronu | Zdroj: droncentrum

První ohňostroj se podařilo upevnit pohodlně pomocí stahovacích pásek. Oválný tvar byl naprosto v pohodě. Prvně se provedl testovací let bez zápalu. Jen abych zjistil, jak se Phantom chová s touto zátěží a jak si poradí v manuálu s nerovnováhou. Vše bylo fungovalo v pořádku. Přistoupili jsme tedy k testu číslo 1.

Let se zapálenou světlicí

Tato atrakce pouze svítila zelenou barvou a efekt trval necelé dvě minuty. Kolega podpálil zápalnici a pak rychle ustoupil. Já jsem ihned vzlétl a chvíli čekal, jak se bude dron chovat. Po zjištění, že se neaktivoval raketový pohon, jsem vystoupal a provedl dva obraty. Na obloze kamery natočily zajímavé obrazce.

Hořící světlice - záběr z onboard kamery | Zdroj: droncentrum

Hořící světlice – záběr z onboard kamery | Zdroj: droncentrum

Celou akci snímalo hned několik kamer. Dvě byly ve vzduchu v cca 39 metrech – byly to kvadrokoptéry DJI Phantom 3 Advanced a Professional. Na zemi se točilo se Sony HDR a na kvadrokoptéře Phantom FC40 byla připevněna kamera GoPro HERO 3 pro onboard záběry.

Let s fontánkou

Uchycení pyramidových fontánek bylo obtížnější, ale nakonec se i zde vše zdařilo. Žádný zkušební let se nekonal. Lety proběhly ihned naostro.

Uchycení fontány k dronu | Zdroj: droncentrum

Uchycení fontány k dronu | Zdroj: droncentrum

Byl jsem však velmi překvapen. Při vzletu nejprve atrakce prskala fontánový efekt, ale zrovna při flipu došlo ke změně a začaly létat barevné jiskry. V tento okamžik jsem neměl ponětí, v jaké pozici se dron nachází. Avšak zkušenosti včetně letu v šeru a temnotě mi pomohly situaci vyřešit.

Hořící fontána - záběr z onboard kamery | Zdroj: droncentrum

Hořící fontána – záběr z onboard kamery | Zdroj: droncentrum

Na obloze jsme ten den viděli poměrně zajímavou show.

Po přistání jsme nechali vše v klidu vychladnou. Nic nebylo horké, pouze vlažné, takže nedošlo k poškození těla Pahntom FC40. Proud vzduchu navíc tlačil jiskry dolů pod kvadrokoptéru.

Celá akce se zdařila a již nyní je v plánu další test, který opět proběhne na odlehlé louce za Brnem.

Nyní si již můžete vychutnat záznam z akce.

Komentáře (0)Vstup do diskuse