Hybrid VTOL Flying Wing

| Petr Minařík

Britská společnost nasadila se svým produktem VTOL Flying Wing laťku v technologii dronů zase o něco výš. Tento hybrid kombinuje rotory kvadrokoptéry s křídlem letadla. A výsledek? Čtěte dále…

VTOL Flying Wing | Zdroj: video

VTOL Flying Wing | Zdroj: video

Firma VTOL technologies odstartovala testování dronu Flying Wing, který je schopen létat déle než hodinu, a co víc, na vzdálenost až 100km.  Očekává se, že na trh vstoupí v roce 2016 a bude cílit na „majitele pevných lineárních aktiv“ včetně ropných a plynných společností, zemědělské skupiny, dráhy a vodní dopravu.

„Výzvou pro průmysl byla dostupnost malého, lehkého, ovládáním řízeného leteckého systému, který má nutnou výdrž, ovladatelnost a bezpečnostní funkce, aby byl schopen úspěšně kontrolovat elektrické vedení a plynová potrubí na dlouhé vzdálenosti,“ sdělil mluvčí společnosti.

Parametry

VTOL je schopen dosáhnout rychlosti až 120 km/h. Dosáhnutí takové rychlosti umožňují především čtyři pohyblivé rotory, které se pohybují dle potřeby do horizontální a vertikální polohy, a také fixní křídlo. Navíc je dron VTOL Flying Wing schopen letět na jedno nabití 2,5x déle než ostatní UAV systémy.

Flying Wing nabízí ještě přidanou zátěž „vyměnitelnou za provozu“ pro různé druhy kamer a senzorů užitečných pro využití v průmyslových inspekcích. Díky tvaru křídla je možno využít plný potenciál letounu jak pro let vpřed při vysokých rychlostech, tak i pro vzlet při nízkých rychlostech. Čtyři dmychadlové rotory se mohou otáčet v párech až o 110° z vodorovné do svislé polohy. Každá pohonná jednotka je jednotlivě řiditelná.

Možnost pohybu jednotlivých částí dronu | Zdroj: vtol-technologies.com

Možnost pohybu jednotlivých částí dronu | Zdroj: vtol-technologies.com

„Takový stupeň kontrolního orgánu vytváří vysoce ovladatelnou platformu, která se může vznášet ve větru – dramaticky snižuje energii potřebnou pro vznášení – a je stejně tak dobře schopna vzlétnout z pohybujícího se vozidla nebo námořního plavidla,“ poznamenal mluvčí firmy.

Kromě zjednodušené kostry letounu, obsahuje VTOL Flying Wing také GPS, systém pro vyhnutí se překážkám na krátké až střední vzdálenosti a „komunikační technologie Beyond Visual Line Of Sight (BVLOS).“

 

 

Zdroj: dronelife.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV

Komentáře (1)Vstup do diskuse