Phantom 3 Standard – Test dosahu řídícího a videosignálu č. 1

| Igor Vlahovič

U dronu DJI Phantom 3 Standard je deklarovaný dosah řídícího signálu 500 m. Ovšem jaká je realita? Bude mít duralový držák telefonu (namísto plastového) vliv na kvalitu Wi-Fi signálu? Co se stane, když vypadne řídící signál nebo video signál?

Phantom 3 Standard pohled shora

Rozhodl jsem se provést test večer, kdy mohu dron pozorovat i na větší vzdálenost. Navíc, pokud letím ve volném prostoru a malé výšce (v mém případě do 60 m), neohrožuji tak letecký provoz a okolí.

Testy pomocí tabletu a mobilního telefonu

Provedl jsem test jednak na tabletu Asus Zenpad 7 jednak mobilním telefonu Lenovo A7000. V obou případech byla spuštěna aplikace DJI GO, kde jsem zároveň testoval stabilitu aplikace. Nahrával jsem pomocí Screen Recorder, který zaznamenal dění na obrazovce, takže se uchovala komunikace a telemetrie.

Po zápisu Home Pointu jsem s dronem vždy vzlétl, vystoupal do cca 60 m výšky a letěl od sebe jedním směrem. Celkem proběhlo 5 letů na jeden akumulátor. A výsledek?

  • řídící signál začal kolísat už po 200 m
  • k jeho kvalitě na vzdálenost přes 250 m pomohlo naklonění vysílače či poloha antény
  • anténa vždy směřovala celou plochou na dron
  • při 400 m byl již řídící signál velmi slabý, videosignál byl v pořádku
  • na vzdálenost přes 400 m došlo 3x k výpadku řídícího signálu a návratu na Home Point
  • jednou se zahájil Go Home, ale přerušil se, poté jsem musel vypnout vysílač a aktivovat FAIL SAFE
  • jednou opět došlo k přerušení spojení, dron zůstal na místě, ale potom se spojení dokonce obnovilo

Závěr

Dosah považuji za stabilní tak do 200 m od místa vzletu. Nad 250 m již kolísá a je potřeba si pohrát s nastavením antény na vysílači. Dokonce se musí měnit úhel celou vysílačkou.

Rozhodně bych doporučil nastavit si vzdálenost od Home Pointu do 250 m a létat 100% na dohled. Aby jste věděli, kde dron je, a co vlastně dělá. Protože pokud vám vypadne řídící signál i obraz, pak nemáte přehled o tom, jak daleko je, a zda se pohybuje. Jediná možnost je mít na dronu externí GPS lokátor.

Komentáře (0)Vstup do diskuse