Phantom 3 Standard – Test dosahu

| Igor Vlahovič

Měl jsem možnost krátce otestovat kvadrokoptéru s kamerou DJI Phantom 3 Standard. Prvně jsem musel provést aktualizaci řídící jednotky, která se dělá pomocí internetu a přes aplikaci DJI GO.

Kvadrokoptéra DJI Phantom 3 Standard | Zdroj: dji.com

Kvadrokoptéra DJI Phantom 3 Standard | Zdroj: dji.com

Majitel chtěl zjistit reálný dosah RC vysílače. Jelikož je vysílací výkon u tohoto typu stroje pouze CE a nelze jej přepínat jako u verze DJI Phantom 2 Vision+, pak by měl dosah dle výrobce činit až 500 m.

Příprava na test a jednotlivé lety

Před testem bylo třeba dron řádně připravit a provést kalibraci kompasu. S majitelem jsme nastavili správný sklon antény vysílače a potom provedli 3 lety. Let probíhal na volném prostoru bez jakýchkoliv překážek a za šera, kdy byla dobře vidět signalizace diod a jejich hlášení o stavu kvadrokoptéry.

Let číslo 1

Už při 285 m došlo k poklesu řídícího signálu (přitom aplikace DJI GO textově hlásila slabý video signál, ten byl na 100%). Pak ihned nastal Go Home a těsně před tím se objevil nápis Weak Control Signal Lost. Zahájil se tedy Go Home a kvadrokoptéra DJI Phantom 3 Standard se bezpečně vrátila na místo vzletu.

Let číslo 2

U dalšího letu jsem držel mobilní telefon v ruce, aby anténa neměla žádné stínění a měla ideální pozici jako v prvním případě. Zde opět došlo k poklesu řídícího signálu zhruba na 230 m, video signál ukazoval stále 100%. Na 286 metrech došlo ke krátké ztrátě řídícího signálu (Control Signal Lost). Návrat “domů” nastal na 424 m.

Let číslo 3

Při třetím letu poklesl řídící signál již na 218 metrech. Následně jsme změnili polohu celého vysílače, díky tomu se zvedl dosah až na 505 m. Avšak pozor! Aktivoval se sice Go Home, ale během sekundy nastalo hlášení Go Home Operation Time Out. Dron zůstal na místě a nehýbal se. Ramena zeleně signalizovala let Safe to Fly (tedy s podporou GPS). Tímto byla zrušena operace Go Home. Vysílač navíc svitem diody ukazoval, že je mimo spojení s dronem. Ten však nehlásil ztrátu řídícího signálu.

Jak řešit podobnou situaci?

  1. Pokud baterii zbývá dostatečná vydrž, zkuste restartovat aplikaci DJI GO. Pokud to nepomůže (což se stalo i v našem případě, protože jsme byli “aplikačně” odpojení od dronu), zbývá jediná možnost – návrat.
  2. Vypněte vysílač. V této chvíli se ramena rozblikají žlutě a do 5 sec se aktivuje FAIL SAFE. Dron zahájí návrat v předepsané výšce.
  3. Dále můžete počkat na pokles kapacity na stanovenou mez a návrat dronu. Tato možnost je však poměrně riskantní.

Během testování dosahu kvadrokoptéry Phantom 3 Standard jsem dospěl k zajímavému zjištění, i když vysílač ukazuje, že není ve spojení s dronem, není to pravda, jelikož reaguje na vyvolání Fail Safe.

Důležitá upozornění na závěr

Po ztrátě signálu zůstane na mapě v aplikaci DJI GO poslední známá pozice, pokud dron po visení pouze přistane (nezahájí se ani návrat při poklesu akumulátoru), pak jej lze dohledat. Pakliže jej postihne FLYAWAY a uletí, již ho nelze bez externího GPS lokátoru dohledat. Přes DJI GO je sledovaný pouze do té doby, kdy je ve spojení s aplikací.

Telemetrie se přenáší přes řídící signál. Wi-Fi je pouze na přenos videa. Takže pokud spadne i řídící signál, přijdete i o důležitou telemetrii.

Poučení:

Nelétejte s kvadrokoptérou Phantom 3 Standard daleko. Ideální je nastavit si Distance Limit na maximálně 300 metrů. Do této vzdálenosti by měl být zajištěn slušný příjem řídícího i video signálu.

Komentáře (1)Vstup do diskuse