Obchodní řetězec JD.com testuje doručování pomocí dronů

| Petr Minařík

Internetový obchodní řetězec JD.com, jež působí především v Číně, začal testovat doručování pomocí dronů do odlehlých oblastí. Jedním z jeho největších konkurentů je Alibaba, která s testováním začala již minulý rok.

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Ilustrační foto | Zdroj: pixabay.com

Společnost JD.com, se sídlem v Pekingu, využívá pro testy jasně červené drony, na nichž samozřejmě nesmí chybět také logo firmy. Drony by zde měly doručovat malé balíky do odlehlých oblastí, především na venkov. Do většiny z těchto oblastí je velmi složité dostat se autem, jelikož zdejší infrastruktura je velmi špatná.

Budoucnost je na venkově

Čínské společnosti investují stovky milionů dolarů, aby se dostaly k novým zákazníkům. Největší překážkou však bývá právě špatná infrastruktura. Proto je pro společnosti doručování pomocí dronů — a tedy zlepšení logistiky — obrovskou výzvou.

Chtějí-li řetězce zvýšit svoje tržby, musí se dostat k lidem na venkově. Jen v Číně žije na venkově zhruba 600 milionů lidi, to je asi dvojnásobek populace USA. Většina vesnic však bývá propojena rozbitými nebo úzkými cestami, na které se nevlezou nákladní automobily, případně dodávky. Řešením by měly být právě drony.

Na rozdíl od Alibaby, která spolupracuje s velkou sítí poskytovatelů logistiky, firma JD.com vybudovala svoji vlastní logistickou síť. Tato síť obsahuje desítky skladišť, tisíce lokálních pošt a stanic pro vyzvednutí, a kromě toho disponuje společnost také desítkami tisíc pracovníků doručování.

O doručování pomocí dronů se nesnaží jen Čína. Například americký řetězec Amazon, přesněji řečeno Jeremy Clackson, představil nové drony Amazon Prime Air.

Zdroj: wsj.com

Kategorie: Články

Štítky: Dron, Drony, UAV, Doručení dronem

Komentáře (0)Vstup do diskuse