Tento dron umí létat i plavat zároveň

| Petr Minařík

Vědci z Rutgers University vyvíjí dron, který umí létat i plavat zároveň. Vzhledem k faktu, že zhruba 71% povrchu naší planety je tvořen vodou, je tento vývoj logickým krokem, co se vývoje dronů týče.

Obojživelný dron z Rutgers University | Zdroj: video

Obojživelný dron z Rutgers University | Zdroj: video

Projekt byl podpořen grantem v hodnotě téměř 16 milionů Kč od Úřadu námořního výzkumu při jedné ukázce týmem výzkumníků. Tento dron by měl být schopen přecházet z letu ve vzduchu na “plavání” ve vodě bez jakýchkoliv komplikací.

Video dole zobrazuje pokrok ve vývoji obojživelného dronu. I když se dron pohybuje lépe ve vzduchu než ve vodě, cílem je vylepšit jej na takovou úroveň, aby byl v obou prostředích jako doma.

Využití dronu

Profesor Javier Diez z oddělení mechaniky a leteckého inženýrství, který o realizaci konceptu snil již roky, prohlásil: “Do léta příštího roku chceme demonstrovat náš dron v moři při provádění komplexních manévrů.”

Uvidíme tedy, zda budeme příští rok svědky úspěšně dotaženého projektu nebo o obojživelném dronu již neuslyšíme, což by byla možná škoda. Již teď se totiž nabízí řada využití, od průzkumu a prohledávání vodních ploch, inspekce mostů, natáčení podvodního světa, sledování rozšíření ropy při nehodách či zneškodňování podvodních min.

“Miny představují pravděpodobně největší problém pro válečné námořnictvo. Je potřeba zmapovat, kde jsou a případně je zneškodnit,” dodal Diez.

Tým vědců má k dokončení obojživelného dronu ještě daleko. Na videu uvidíte, že je dron spojen s vysílačem tenkým drátem, jelikož klasické radio signály neproniknou vodou. Proto již teď vědci pracují na studiu řízení zvukem.

 

 

Zdroj: rutgers.edu

Komentáře (0)Vstup do diskuse