Točení pohybujícího se objektu s kvadrokoptérou DJI P2V+

| Igor Vlahovič

Sledování objektu je jedna z věcí, kterou se nyní se svojí kvadrokoptérou DJI F315 Phantom 2 Vision + učím. Sledovat statický objekt (například strom), stoupat před ním a sledovat konkrétní bod už pro mne není problém. Stačí pomalu stoupat a kolečkem pohybovat kamerou na danou část. Musíte však sladit pohyb nahoru/dolů a pohyby kamerou. To jsou dva úkony současně.

Vlak, který byl hlavním objektem při točení Phantomem | Zdroj: droncentrum

Vlak, který byl hlavním objektem při točení Phantomem | Zdroj: droncentrum

Zajímavé je také učit se létat kolem statického objektu. Protože Phanto 2 Vision + nemá funkci POV (sledování bodu zájmu), pak je vše o souznění kruhového pohybu s udržením stejné vzdálenosti. Opět je důležitá rychlost pohybu vpravo/vlevo a sladění otáčení Phantoma kolem vlastní osy.

Největší výzva – pohybující se objekt

Sledování pohybujícího se objektu je pravděpodobně nejtěžší záběr. Pro tento test jsem si vybral železniční trať nedaleko Nedvědic. Našel jsem dvě místa, kde jsem mohl letět chvíli s vlakem a nekřížil jsem s dronem trať samotnou, silnici či domy. Pod dronem byla pouze louka nebo stromy.

Údolí, které jsem si vybral pro natočení jedoucího vlaku | Zdroj: droncentrum

Údolí, které jsem si vybral pro natočení jedoucího vlaku | Zdroj: droncentrum

Přípravy a průběh točení

Před natáčením je potřeba dobře prohlédnout terén, protože u tohoto typu záběru se musíte dívat pouze na displej. Musíte tedy předem zvolit správnou výšku, abyste s dronem nenarazili.

Pak čekáte na objekt (v mém případě vlak, který jede údolím). Zaměříte kameru na něj a snažíte se objekt udržet uprostřed záběru. To se však mnohdy nepovede dle vašich představ, a proto budu nyní tyto dovednosti více trénovat.

Když se vlak blížil, nacházel jsem se zhruba 40 metrů nad zemí. Nejprve jsem jej pouze sledoval, ale pak jsem s ním souběžně letěl. Jakmile byl u mě, začal jsem v pohybu sklápět kameru a zároveň se točit vpravo a sledoval jej. Poté jsem kameru pomalu namířil opět nahoru, ale mezitím už jsem Phantoma zastavil a sledoval vlak, jak se vzdaluje.

Jedno z mých prvních videí tohoto druhu můžete vidět níže.

 

Komentáře (0)Vstup do diskuse